Son Samuray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son Samuray
The Last Samurai
Son Samuray film afişi
YönetmenEdward Zwick
YapımcıTom Cruise
Tom Engelman
Marshall Herskovitz
Scott Kroopf
Paula Wagner
Edward Zwick
SenaristJohn Logan ve
Edward Zwick
Marshall Herskovitz
OyuncularTom Cruise
Timothy Spall
Ken Watanabe
Shin Koyamada
Billy Connolly
Tony Goldwyn
Hiroyuki Sanada
Koyuki Kato
MüzikHans Zimmer
Görüntü yönetmeniJohn Toll
KurguVictor Du Bois
Steven Rosenblum
DağıtıcıWarner Bros.
TürüSavaş/Dram/Aksiyon
Yapım yılı2003, ABD-Yeni Zelanda
Süre154 dakika
Dilİngilizce
Japonca
Fransızca
Bütçe140 Milyon $[1]
HasılatAmerika: 111.127.263 $, Dünya geneli: 345.631.718 $, Toplamda 456.758.981 $

Son Samuray, Japonya'nın modernizasyonuna dair olan hikâyenin yönetmenliğini Edward Zwick yapıyor ve başrolde Tom Cruise yer alıyor. Cruise'a Japon aktör Ken Watanabe ve Shin Koyamada eşlik ediyor.

Tom Cruise, 7. Süvari Alayı'nın Amerikalı yüzbaşısı Nathan Algren'i canlandırıyor. Algren'in kişisel ve duygusal çatışmaları, 19. yüzyıl Japonya'sındaki Meiji Restorasyonu'nun ardından samuray savaşçılarıyla temas kurmasına neden olur. Filmin konusu, Saigō Takamori liderliğindeki 1877 Satsuma İsyanı'ndan ve Japonya'nın yabancı güçler tarafından Batılılaştırılmasından esinlenmiştir. Algren karakteri, daha önceki Boshin Savaşı'nda Enomoto Takeaki'nin yanında savaşan Fransız İmparatorluk Muhafızları subayları Eugène Collache ve Jules Brunet'e dayanıyor.[2]

Son Samuray gişede toplam 456 milyon dolar[1] hasılat elde ederek 2003 yılının en çok hasılat yapan 6. filmi oldu. Oyunculuk, görsellik, sinematografi ve Zimmer'in müziğiyle övgü aldı ancak bazı tasvirleriyle eleştirildi. Dört Akademi Ödülü, üç Altın Küre Ödülü ve iki Ulusal İnceleme Kurulu Ödülü dahil olmak üzere birçok ödüle aday gösterildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1876'da, Amerikan Kızılderili Savaşları sırasında işlediği zulümler nedeniyle acı bir alkolik travma geçiren yetenekli bir asker olan eski ABD Ordusu Yüzbaşı Nathan Algren'nin karşısına eski komutanı Albay Bagley çıkar. Bagley ondan yeni oluşturulan Japon İmparatorluk Ordusunu Japon işadamı Omura için eğitmesini ister. Omura, Japonya'nın yeni imparatoruna karşı Samurayların başını çektiği isyanı bastırmak için orduyu kullanmayı düşünmektedir. Bagley'e olan nefretine rağmen yoksulluk çeken Algren, para için işi kabul eder. Japonya'ya seyahatinde eski arkadaşı Çavuş Zebulon Gant eşlik eder. Algren ülkeye vardığında samuraylar hakkında bilgi sahibi İngiliz tercüman Simon Graham ile tanışır.

Algren, İmparatorluk askerlerinin kalitesiz eğitime ve çok az disipline sahip, askere alınmış köylüler olduğunu öğrenir. Onları ateş etme konusunda eğiten Algren, samurayların Omura'nın demiryollarından birine saldırdığı konusunda bilgilendirilir; Omura, Algren'in hazır olmadıkları yönündeki itirazlarına rağmen orduyu oraya gönderir. Disiplinsiz askerlerin bozguna uğratıldığı savaş bir felakettir ve arkadaşı Gant'ın öldürülür. Algren etrafı sarılmadan önce sonuna kadar savaşır; ölmeyi bekleyen Algren, samuray lideri Katsumoto (Ken Watanabe) tarafından bağışlanır ve esir alınır; o sırada İmparatorluk Ordusunda görev yapan eski bir Samuray olan General Hasegawa, esir alınmak yerine harakiri yapar. Algren, Katsumoto'nun köyüne götürülür ve Katsumoto'nun isteği üzerine, Katsumoto'nun kız kardeşi ve Algren'in öldürdüğü bir samurayın dul kalan eşi Taka tarafından bakıma alınır. İlk başta kendisine kötü davranılsa da sonunda samurayların saygısını kazanır ve Katsumoto'ya yakınlaşır. Algren, Taka'nın yardımıyla alkolizminin ve suçluluk duygusunun üstesinden gelir, Japon dilini ve kültürünü öğrenir ve kenjutsu sanatı konusunda eğitim alır. Modern teknolojinin hızının toplumlarının geleneklerini aşındırmasından rahatsız olan samuraylara sempati duymaya başlar. Algren ve Taka birbirlerine karşı dile ɡelmeyen bir sevgi geliştirir.

Bir gece bir grup ninja köye sızar ve Katsumoto'ya suikast düzenlemeye çalışır. Algren, Katsumoto'nun hayatını kurtarır ve ardından köyün savunulmasına yardım ederek Omura'nın ninjaları kiralamış olduğu sonucuna varır. Katsumoto, İmparator Meiji ile Tokyo'da bir görüşme talep eder. Onu serbest bırakmak niyetiyle Algren'i de yanında getirir. Algren, Tokyo'ya vardığında İmparatorluk Ordusunun Albay Bagley liderliğindeki iyi eğitimli ve tam donanımlı bir kuvvet haline geldiğini görür. Katsumoto, genç ve deneyimsiz İmparatorun Omura'nın kuklası haline geldiğini ɡörür ve dehşete düşer. Bir hükümet toplantısında Omura, Katsumoto'nun herkesin önünde kılıç taşıdığı için tutuklanmasını emreder ve ona ertesi gün onurunu kurtarmak için harakiri yapmasını söyler. Bu arada Algren, Bagley'nin ordunun komutanlığını sürdürme teklifini reddedince, Omura, onun peşine suikastçılar gönderir ancak Algren samurayların yanında aldığı eğitim sayesinde saldırganları öldürür ve ardından Katsumoto'nun serbest bırakılmasına yardım eder. Kurtarma sırasında Katsumoto'nun oğlu Nobutada ölümcül şekilde yaralanır ve fedakarlık yaparak diğerlerinin kaçmasını sağlar.

İmparatorluk Ordusu isyanı bastırmak için ilerlerken kederli Katsumoto, harakiri yapmayı düşünür. Algren onu savaşmaya ikna eder ve savaşta samuraylara katılır. Samuraylar, onları tuzağa düşürmek için İmparatorluk Ordusu'nun aşırı güvenini kullanır; ardından gelen savaş her iki tarafa da büyük kayıplar verir ve İmparatorluk askerlerini geri çekilmeye zorlar. İmparatorluk takviye kuvvetlerinin geldiğini ve yenilginin kaçınılmaz olduğunu ɡören Katsumoto, at sırtında intihara meyilli bir süvari saldırısı emreder. Samuraylar topçu ateşine direnir ve Bagley'in hattını geçer. Algren, Bagley'i öldürür, ancak samuraylar, mitralyöz silahları tarafından hızla öldürülür. Daha önce Algren tarafından eğitilen ve ölmekte olan samurayları görünce dehşete düşen İmparatorluk yüzbaşısı, Omura'yı kızdırarak askerlere ateşi kesmelerini emreder. Ölümcül şekilde yaralanan Katsumoto, imparatorluk askerleri kendisine saygıyla diz çökerken Algren'in yardımıyla harakiri yapar.

Daha sonra ticaret müzakereleri sona erdiğinde, savaşta aldığı yaralar ile salona ɡiren Algren, işlemleri yarıda keser. İmparator'a Katsumoto'nun kılıcını sunar ve ondan Katsumoto ile samuray arkadaşlarının uğruna savaştığı ve öldüğü gelenekleri hatırlamasını ister. İmparator, Japonya'nın modernleşmesi gerekirken kendi kültürünü ve tarihini de unutamayacağının farkına varır. Batılıların ticaret teklifini reddeder. Omura itiraz edince İmparator ona yeterince şey yaptığını ve bu yüzden servetini halka dağıtmak için ele geçireceğini söyler. Omura imparatorun kendisini utandırdığını söyleyince, İmparator ona Katsumoto'nun kılıcını uzatır ve eğer utancı katlanamayacak boyuttaysa harakiri yapması gerektiğini söyler. Omura pes eder ve ɡeri adım atar.

Algren'in kaderiyle ilgili çeşitli söylentiler dolaşırken Graham, Algren'in Taka ile yeniden bir araya gelmek için köye döndüğünü anlatır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Last Samurai (2003)". Box Office Mojo. 11 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2012. 
  2. ^ Loudcher, Jean-François; Faurillon, Christian (2017). "The influence of French gymnastics and military French boxing on the creation of modern karate (1867-1914)". Martial Arts Studies. 11 (11): 80-11. doi:10.18573/mas.135. ISSN 2057-5696.  Geçersiz |doi-access=free (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]