Son Devrin Din Mazlumları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son Devrin Din Mazlumları
Kapak resmi
Yazar Necip Fazıl Kısakürek
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Türler Araştırma, Tarih
Yayım 1969
Yayımcı Büyük Doğu Yayınları
Sayfa 328
ISBN 9758180134
OCLC 52091232

Son Devrin Din Mazlumları, Necip Fazıl Kısakürek'in ilk baskısı 1969 yılında Büyük Doğu Yayınları tarafından yayımlanan yakın tarih konulu araştırma kitabı. Kitabın büyük ölçüde kaynaksız ve asılsız olduğu, Demokrat Parti döneminde tek parti döneminine karşı karalama propagandası amacıyla yazıldığı iddia edilmektedir.

Necip Fazıl, kitabının takdimini şu şekilde yapmıştır:

"Bu eser, 'Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar'dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İmân ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi… Bu yakın tarih ve hususi plan, İttihad ve Terakki ile başlayan, Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslâm nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zulüm kılıciyle düşürülen mazlum başların hikâyelerini anlatır. N.F.K."

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kitapta Necip Fazıl, kitaptaki ifade ile yakın tarihteki din mazlumlarından II. Abdülhamid, Şeyh Said, İskilipli Atıf Hoca, Esad Erbilî, Said Nursî ve Dersim mağdurlarının yaşadıklarını şahitlerden de dinledikleriyle anlatır. Var olan bilgilerin üstüne yenilerinin de eklenmesi gerektiğini düşünen Necip Fazıl, bu bahsin öne çıkan isimlerinin hikâyelerini kaleme alırken gelecek nesillere de yol gösterir: "Siz de ekleyin, dile getirin!" (Bu bilgiler Ayşe Altunköprü'nün Zaman gazetesinin pazar ekinde yayımlanan 'Anadolu'nun unutulan din mazlumları' haberinin girişinden alıntılanmıştır.)