İçeriğe atla

Solomon Takımadaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Solomon Takımadaları
Harita
Coğrafya
BölgeBüyük Okyanus
Diğer adalarBougainville, Guadalcanal
Siyasi
Adadaki ülke(ler)

Solomon Takımadaları, Avustralya'nın kuzeydoğusunda, güney Büyük Okyanus'un batısındaki bir adalar grubudur. Takımadalar, Okyanusya'nın Melanezya alt bölgesinde ve biyolojik bölgesinde yer alır ve Solomon Denizi'nin doğu sınırını oluşturur. Takımadaların birçok adası Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları ülkeleri arasında dağılmıştır. Takımadalardaki en büyük ada, Bougainville Özerk Bölgesi'nin (şu anda Papua Yeni Gine'nin bir bölgesi) bir parçası olan Bougainville Adası, Buka Adası, Nukumanu Adaları ve yakınlardaki birkaç küçük adadır. Geri kalanının çoğu Solomon Adaları topraklarına giriyor ve Ontong Java, Sikaiana atollerini, Bellona ve Rennell'in yükseltilmiş mercan adalarını ve yüksek Choiseul, Guadalcanal, Makira, Malaita, New Georgia, Nggelas, Santa adalarını içeriyor. Isabel ve Shortlands, Santa Cruz Adaları, takımadaların bir parçası değildir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Solomon takımadaları, alçakta bulunan mercan atollerinden dağlık yüksek adalara kadar değişen 1.000'den fazla adadan oluşur ve bunlar arasında çeşitli derecelerde faaliyet gösteren birçok volkan bulunur. Bougainville Adası, sahip olduğu 9.300 km2 alanıyla takımadaların en büyüğüdür. Bougainville'deki Balbi Dağı, 2.715 metre ile takımadaların en yüksek zirvesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papua dili konuşan yerleşimcilerin Yeni İrlanda'dan MÖ 30.000 civarında gelmeye başladığına inanılıyor. MÖ 4000'de Avustronezyalı dili konuşanlar gelene kadar insanların Pasifik'te gittiği en uzak yerdi. Bu süreçte avara kanosu gibi kültürel unsurları da beraberinde getirildi.

Polinezyalıların ataları olan Lapita halkının karakteristik seramikleriyle Bismarck Takımadalarından geldiği MÖ 1200 ile 800 yılları arasındadır. Bugün Solomon Adaları'nda konuşulan dillerin çoğu bu dönemden türemiştir, ancak Avustronezya öncesi yerleşimcilerin otuz kadar dili hayatta kalmıştır (bkz . Doğu Papua dilleri ).

Avrupa dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaları ziyaret eden ilk Avrupalı, 1568'de Peru Genel Valiliği'nden İspanyol Doğu Hint Adaları'na gelen İspanyol denizci Álvaro de Mendaña de Neira idi. Solomon Adaları halkı, Avrupalıların gelişinden önce insan avcılığı ve yamyamlıkla uğraşıyordu.

Misyonerler, 19. yüzyılın ortalarında Solomon Adaları'nı ziyaret etmeye başladılar. İlk başta çok az ilerleme kaydettiler çünkü Queensland ve Fiji'deki şeker tarlaları için işçilerin genellikle acımasızca işe alınması ve yer değiştirilmesi olan ve " kara kuş " olarak adlandırılan süreç bir dizi misillemeye ve katliama yol açtı. 1885'te Almanlar, Alman Solomon Adaları Himayesi'ni oluşturmak için kuzey adaları üzerinde bir himaye ilan ettiler. Emek ticaretinin kötülükleri, Birleşik Krallık'ı Haziran 1893'te güney adaları üzerinde bir himaye, Britanya Solomon Adaları Himayesi bölgesini ilan etmeye sevk etti.[1]

1900'de Berlin Antlaşması uyarınca Almanlar, Solomon Adaları'nın bir kısmını Britanya Solomon Adaları Himayesi'ne devretti. Takımadaların en kuzeybatısında kalan Alman Solomon Adaları, I. Dünya Savaşı'nın başlarında Avustralya'ya geçene kadar Almanya tarafından tutuldu. Savaştan sonra Milletler Cemiyeti, bu adaları Alman Yeni Ginesi'nin geri kalanıyla birlikte manda bölgesi olarak Avustralya'ya verdi ve Avustralya Yeni Ginesi oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Papua Bölgesi ve Yeni Gine Bölgesi, Avustralya Yeni Gine İdari Birimi (1942-1946) içindeydi. Savaştan sonra Avustralya Yeni Gine Bölgesi, iki bölgenin resmî olarak Papua ve Yeni Gine Bölgesi olarak birleştiği 1949 yılına kadar komşu Papua Bölgesi'nden ayrı olarak yönetildi.

Bağımsızlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Papua ve Yeni Gine Bölgesi, 1975 yılında günümüzdeki Papua Yeni Gine devleti olarak Avustralya'dan bağımsızlığını elde etti. Papua Yeni Gine'nin Bougainville Özerk Bölgesi, 2000 yılında Solomon Takımadaları'nın kuzeyinde kuruldu.

Komşu Papua Yeni Gine'nin 1975'te Avustralya'dan bağımsızlığını kazanmasının ardından, Britanya Solomon Adaları 1976'da özyönetim kazandı. Solomon Adaları ulusunun bağımsızlığı 7 Temmuz 1978'de verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Chapter 6 The British Solomon Islands Protectorate: Colonialism without capital" (PDF). The Naturalist and his "Beautiful Islands": Charles Morris Woodford in the Western Pacific. ANU Press. October 2014. ISBN 9781925022032.