Soğukpınar, Osmangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Soğukpınar
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Osmangazi
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 819
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16370
İnternet sitesi: [2]

Soğukpınar (bucak merkezi), Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kocatarla'dan görünüm

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin - Berta mahallesi kökenli olup Gürcü'dür, 93 Harbinden sonra bu köye göç edenler tarafından kurulmuştur. Kurulduğunda, adı Cihangir olan Soğukpınar, şimdiki adını, kurulduğu yerleşim biriminin üst kısmında bulunan ve 1900'lü yıllarda Bursa-Antalya bağlantısını sağlayan ana güzergâhtaki, halen doğal olarak çıkan soğuk sudan (pınar) almaktadır.

Soğukpınar, Cumhuriyetin ilk yıllarından başlamak üzere, çevresindeki 10'dan fazla mahallenin bağlı olduğu nahiye statüsünü alarak, merkezî bir kasaba olmuştur. 1922 yılında, Anadolu'nun birçok bölgesinde olduğu gibi, Yunan işgaline uğramış ve işgalciler tarafından İstiklâl Harbi'ne katılamayan yaşlı halk, zorla Bursa merkeze bağlı Dağ Akça mahallesine götürülerek burada katledilmiştir.

Halen, Ahmet Hamdi Gokbayrak Anadolu Ogretmen Lisesi ve çevre köylere hizmet veren birçok kamu kuruluşunu bünyesinde bulundurmakta olup eşsiz doğal güzellikleri ile yayla turizmi için cazibe merkezi olma konumunu korumaktadır. Kurulduğu tarihten bu yana, bünyesinde adliyeye intikal eden bir olayın gerçekleşmemiş olması, Soğukpınar'ı ayrıcalıklı ve saygın kılan önemli bir özelliktir.

Soğukpınar, ülkenin gelişmesine çok önemli katkılarda bulunmuş, çok sayıda seçkin iş adamı, subay, milletvekili, politikacı, akademisyen ve diğer seçkin meslek sahiplerinin bağrından çıktığı yerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek, görenek ve yemekleri, Kuman Türk kültürü görülür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 32 km. uzaklıktadır. Ülkenin en önemli kış turizm merkezi olan Uludağ ve Uludağ Oteller bölgesi, Soğukpınar nahiyesi sınırlarında kalmaktadır. Bursa ilinin su gereksinimini karşılayan Doğancı Barajı'nın su kaynağı, soğukpınar'dan çıkan doğal sulardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 840
2000 819
1997 819

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sogukpinar ekonomisi turizm ve ihracata yonelik organik ahududu, böğürtlen ve çilek yetiştiriciliğine dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre yöneticilik yapan muhtarları:

2009 - Mehmet Şirin
2004 - Mehmet Şirin
1999 - Yunus Bayrak
1994 - Metin Yıldız
1989 - Hüseyin Şahin
1984 - Osman Yılmaz

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede "Ahmet Hamdi Gökbayrak Fen Lisesi", "Ahmet Hamdi Gökbayrak İlköğretim Okulu" vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ahmet Hamdi Gokbayrak Sağlık ocağı, Soğukpınar ve diğer çevre köy halklarına hizmet vermektedir. Ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]