Gündoğdu, Osmangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gündoğdu
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Osmangazi
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 400 m (1.312 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.308
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16370
İnternet sitesi: [2]

Gündoğdu, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçmişi bundan 3.500 ila 4.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bursa ilinin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir. En son 1922 yılında mahallesi Rumlar boşaltmış ve yerine 1924 mübadelesinde Yunanistan'ın Selanik ilinin Kurular mahallesinden, muhacirler ve Vodina Pomakları yerleştirilmiştir. 1924 mübedelesi ile Gündoğdu'dan Yunanistan'a gönderilen Rumlar ise Vodina'nın (Edessa) Kapiyani (Eksaplatonas) mahallesine yerleştirilmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 2000 yılında beri her yıl Temmuz ayında panayır düzenlenmektedir. Panayırın Gündoğdu mahallesinde yapılmasının nedeni; mahallenin Batı Trakyalı hemşehrilerin mahallesi olması, bunun yanında mahallenin piknik alanının da bu tür etkinlikler için çok ideal bir yer olması en büyük etkendir. Ayrıca köylünün olayı benimsemeleri ve köylerinde böyle bir etkinliğin yapılmasından mutluluk duyduklarını ifade etmeleri etkili olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündoğdu Köyü, Bursa Osmangazi ilçesine bağlı, şehir merkezine 18 km uzaklığı olan, 600 hane ve 2.000 üzerinde nüfusa sahip Bursa'ya hakim tepe üzerine kurulmuş, Gemlik körfezi ve Bursa'yı gören bir mahalledir. Rakımı 400 metre civarındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündoğdu mahallesi, kışın yoğun kar yağışının etkisi altında kalmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1978
2000 2308
1997 2198

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi zeytincilik ve Bursa karası cinsi incir yetiştiriciliğine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilköğretim okulu vardır. Sağlık evi yoktur fakat sağlık ocağı vardır. PTT şubesi vardır. Su şebekesi ve kanalizasyonu vardır.

Gündoğdu Boulder[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündoğdu'nun eşsiz özelliklerinden biri de kaya yapıları. Aynı zamanda hem gemlik körfezi manzarası eşliğinde hem Bursa manzarası eşliğinde kısa kaya tırmanış antrenmanlarınızı yapabilirsiniz. Gündoğdu tepesinin körfeze bakan tarafında yaklaşık 30 m. uzunluğunda tırmanıştan çok keyif alacağınız zorluğu başlangıç aşamasında olan boulder kayası bulunmakta. Ayrıca tepenin civarlarında bu boulder duvarına benzeyen birçok kaya bulabilirsiniz. Ulaşım için B-29 numaralı otobüse şehreküstü durağından binebilirsiniz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]