Gündoğdu, Osmangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gündoğdu
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Osmangazi
Rakım 400 m (1.312 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.308
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16370
İnternet sitesi: [2]

Gündoğdu, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçmişi bundan 3.500 ila 4.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bursa ilinin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir. En son 1922 yılında köyü Rumlar boşaltmış ve yerine 1924 mübadelesinde Yunanistan'ın Selanik ilinin Kurular köyünden, muhacirler ve Vodina Pomakları yerleştirilmiştir. 1924 mübedelesi ile Gündoğdu'dan Yunanistan'a gönderilen Rumlar ise Vodina'nın (Edessa) Kapiyani (Eksaplatonas) köyüne yerleştirilmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 2000 yılında beri her yıl Temmuz ayında panayır düzenlenmektedir. Panayırın Gündoğdu köyünde yapılmasının nedeni; köyün Batı Trakyalı hemşehrilerin köyü olması, bunun yanında köyün piknik alanının da bu tür etkinlikler için çok ideal bir yer olması en büyük etkendir. Ayrıca köylünün olayı benimsemeleri ve köylerinde böyle bir etkinliğin yapılmasından mutluluk duyduklarını ifade etmeleri etkili olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündoğdu Köyü, Bursa Osmangazi ilçesine bağlı, şehir merkezine 18 km uzaklığı olan, 600 hane ve 2.000 üzerinde nüfusa sahip Bursa'ya hakim tepe üzerine kurulmuş, Gemlik körfezi ve Bursa'yı gören bir köydür. Rakımı 400 metre civarındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündoğdu köyü, kışın yoğun kar yağışının etkisi altında kalmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1978
2000 2308
1997 2198

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi zeytincilik ve Bursa karası cinsi incir yetiştiriciliğine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilköğretim okulu vardır. Sağlık evi yoktur fakat sağlık ocağı vardır. PTT şubesi vardır. Su şebekesi ve kanalizasyonu vardır.

Gündoğdu Boulder[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündoğdu nun eşsiz özelliklerinden biride kaya yapıları. Aynı zamanda hem gemlik körfezi manzarası eşliğinde hem Bursa manzarası eşliğinde kısa kaya tırmanış antrenmanlarınızı yapabilirsiniz. Gündoğdu tepesinin körfeze bakan tarafında yaklaşık 30 m. uzunluğunda tırmanıştan çok keyif alacağınız zorluğu başlangıç aşamasında olan boulder kayası bulunmakta. Ayrıca tepenin civarlarında bu bouder duvarına benzeyen bir çok kaya bulabilirsiniz. Ulaşım için B-29 a şehreküstü durağından binebilirsiniz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]