Slovakya'da COVID-19 pandemisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başka dilden çevrilmekte Bu sayfa, İngilizce 2020 coronavirus pandemic in Slovakia maddesinden çevrilirken çeşitli sebeplerden dolayı çeviri yarım kalmıştır.
Yardım etmek istiyorsanız, çalışmaya katılan kişilerle iletişime geçip, sayfanın durumunu onlara sorabilirsiniz.
Sayfanın geçmişine baktığınızda, sayfa üzerinde çalışma yapanları görebilirsiniz.
Slovakya'da COVID-19 pandemisi
COVID-19 Slovensko okresz tienovanie.svg
COVID-19 Outbreak Cases in Slovakia.svg
  0-99 onaylanmış vaka
  100-149 onaylanmış vaka
  150-199 onaylanmış vaka
  200-249 onaylanmış vaka
  250-299 onaylanmış vaka
  300-349 onaylanmış vaka
  350-399 onaylanmış vaka
Yer  Slovakya
Hastalık COVID-19
Virüs cinsi SARS-CoV-2
İlk vaka Kostolište
Varış tarihi 6 Mart 2020
(2 yıl, 2 ay, 1 hafta ve 6 gün)
Vaka Sayıları
Toplam Test Sayısı 846.704 (TPO: %10.35)
Doğrulanmış vakalar 87.633
İyileşmiş 50.930 (%58.11)
Ölümler
1.338 (%1.52)
Aktif vakalar 35.365 (%40.35)
Son Güncelleme 17 Mayıs 2022

COVID-19 pandemisinin 6 Mart 2020'de bir vaka ile Slovakya'ya yayıldığı doğrulandı. Başbakan Peter Pellegrini 52 yaşında bir erkeğin enfekte olduğunu açıkladı.[1] Hiçbir yere gitmemişti, ancak oğlu; İtalya'da venediğe seyahat etmişti ve oğlunun enfekte edilecek ilk kişi olduğuna inanılıyordu, bu daha sonra doğrulandı. Ertesi gün, 52 yaşındaki erkeğin oğlu ve karısı da dahil olmak üzere üç olumlu vaka doğrulandı.[2] Sonraki günlerde, COVID-19 vakaları test edilen 832 hastanın 21'ine ulaştı. Ardından Başbakan ve geçici Sağlık Bakanı Peter Pellegrini, o zamanlar tüm uluslararası uluslararası uçuşların yasaklanması, demiryolu ve otobüs yolculuğu, gereksiz giriş ve çıkışların yasaklanması, sınır dahil olmak üzere Avrupa'nın en ciddi önlemlerinden bazılarını kabul etti. yurt dışından dönen ve ülke çapında okulun kapatılması için zorunlu 14 günlük karantina başlattı.

2020 pandem slovakya haritası

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2020[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Mart'ta Slovakya'daki ilk koronavirüs vakası doğrulandı. 52 yaşında bir adamdı. Bu, kişiden kişiye yayılmıştı, çünkü enfekte olmuş kişi son zamanlarda Slovakya'nın dışında değildi, ancak oğlu Venedik, İtalya'daydı. Oğlu ertesi gün pozitif test etti ve daha önce herhangi bir belirti göstermedi.

Bu gün bulaşmış insan sayısı 1 idi.

7 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mart'ta 52 yaşındaki erkek karısı ve oğlu pozitif test etti.

Bu günde bulaşan insan sayısı 3 kişiye çıktı.

8 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Slovak Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı iki vakayı daha doğruladı. İlk enfekte kişi Ružinov, Bratislava'daki bir bebek okulunda öğretmen, diğeri Bratislava'dan toplu taşıma otobüs şoförüydü.

9 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk enfekte olmuş adamın durumu kötüleşti ve yoğun bakım ünitesine nakledildi. Başbakan Peter Pellegrini, Slovakya'da 2 koronavirüs vakası daha olduğunu doğruladı. İlk dava Košice'deki US Steel şirketinin bir çalışanıydı ve ikinci dava Martin'den gelen karısıydı. Bir basın toplantısında, Bratislava Belediye Başkanı Matúš Vallo Salı gününden itibaren geçerli olacak tüm eğitim kurumlarının: (anaokulları, okullar, üniversiteler) Bratislava'daki (şehir ve Bölge) Cuma gününe kadar kapalı olacağını duyurdu. Daha sonra, ülke çapında bir okul karantinası 2 hafta süreyle (27 Mart'a kadar) uygulandı.

11 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu gün, toplam 10 hastalığa yakalanan üç koronavirüs vakası daha doğrulandı. Başbakan Peter Pellegrini, bu kişilerin Avusturya'nın Kittsee'deki enfekte Slovak ailesi ile temas halinde olduğunu söyledi. [24]

12 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin sabah 11'de başlayan kriz toplantısında altı yeni hasta başbakan tarafından doğrulandı. Bütün vakalar, kriz toplantısının onaylanmasıyla teyit edildiği gibi, Bratislava'da meydana geldi. O günün ilerleyen saatlerinde beş vaka daha pozitif olarak doğrulandı ve COVID-19 vakalarının sayısı 21'e yükseldi ve çoğunlukla ülkenin batı bölgesine yayıldı. 07:00 (CET) 'den itibaren Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında sınır kontrolü yeniden sağlandı. Slovakya'da daimi ikametgâhı veya istihdamı olmayan hiçbir gezgin kabul edilmeyecektir. Yurt içi trenler için tatillerdeki tren tarifesi hafta içi de geçerli oldu. Başbakan Peter Pellegrini'ye göre, virüsün yayılmasını kısıtlamak için “Hayati olmayan her şey 14 gün boyunca kapatılacak” dedi. Ružinov'daki Üniversite Hastanesinden 20 sağlık çalışanı, Miami'den hastane müdürü tarafından gelen ve pozitif tanı konulmuş bir hastanın haksız olarak kabul edilmesinden sonra karantinaya alındı ​​(vaka # 11)

13 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç uluslararası havalimanının tamamı (Bratislava, Kösice, Poprad-Tatry) uluslararası yolcu uçuşları için sabah 7'den kapatıldı. 9 kişi pozitif test etti. O günün ilerleyen saatlerinde, 2 kişi daha test etti ve koronavirüs vakalarının sayısını 32'ye çıkardı. IIHF, Spišská Nová Ves, Dünya U18 Şampiyonası I. Grup A'yı (13-19 Nisan) iptal etti.

14 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

On iki kişi pozitif olarak test etti ve toplam 44 koronavirüs vakası yaptı.

15 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

On kişi pozitif test etti. O günün ilerleyen saatlerinde, 7 kişi daha test etti ve koronavirüs vakalarının sayısını 61'e çıkardı. Slovakya resmen olağanüstü hâl ilan etti.

16 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kişi pozitif test etti. O günün ilerleyen saatlerinde, 9 kişi daha test etti ve koronavirüs vakalarının sayısını 72'ye çıkardı. Kramare hastanesindeki acil servisten 27 sağlık çalışanı, bir meslektaşından sonra karantinaya alındı ​​- bir cerrah yurt dışından döndükten sonra pozitif test etti.

17 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirmi beş kişi test etti, test edilen 1913 kişiden 97'sinin enfekte olduğu vaka sayısını aldı. Sağlık Politikası Enstitüsü, hasta sayısının ülke nüfusunun %10'una ulaşmasını bekliyordu.

18 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Sekiz kişi pozitif test etti, sayı 100'ü geçti ve toplam vaka sayısı 105'e çıktı. başbakan Peter Pellegrini ilk ölümü açıkladı: 84 yaşında bir kadın. Coronavirus yüzünden ölmüş olup olmadığı bilinmemektedir, çünkü başka birçok önemli sağlık sorunu vardı. [33] Daha sonra Pellegrini, yüksek olasılıkla büyük kalp krizinin ölüm nedeni olduğunu açıkladı. [34] 105 vakanın sadece 35'i (% 34) hastaneye kaldırıldı. İki katı: 70 (% 66) evde karantinaya alındı. [35] Yatak sayısı azaldığı için enfeksiyon koğuş kapasiteleri yeterli olmasa da. Bratislava - Petržalka'daki ikinci en büyük ve aynı zamanda uluslararası tren istasyonu tüm yolcu taşımacılığını durdurdu ve ayrıca Panónská ve Kopčianska sokaklarını birbirine bağlayan alt geçidi kapattı.

19 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu gün on dokuz yeni enfeksiyon vakası kaydedildi. En az 5'i ev izolasyonundaydı (esas olarak Bratislava'da teşhis edilen vakalar), geri kalan 14 vaka hastaneye kaldırıldı. Evde tedavi sayısını% 60'a ve hastanede yatanları% 40'a çıkarmak. Bir gün önce ölen kadının otopsisi, inmenin olası ölüm nedeni olduğuna karar verdiğinden, toplam 124 aktif vakaya karşılık 123'e çıkan toplam hasta sayısından düştü.

20 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

On dört kişi pozitif test ederek vaka sayısını 137'ye çıkardı. 3'ü 2 erkek: biri Humenné, diğeri Michalovce ve Jakubovany'den bir kadın Gabčíkovo'daki Karantina Merkezine yerleştirildi. Hastaneye yatışlar açısından: tüm vakaların toplam sayısı 60'a (%43) yükselmiştir. Geri kalan davalar ev izolasyonu altındadır. Yayılma açısından: Avusturya'dan dönüşte 3 vaka tespit edildi (hepsi Gabčíkovo'da karantinaya alındı), biri Paris'ten dönüşte ve biri Avusturya'dan biriyle temas halindeydi. Yeni koronavirüs kasılmış 7 hasta bugün hastaneden taburcu edildi.

Slovakya'nın en iyi futbol ligindeki tüm oyunlar: Fortuna Liga, Mayıs ayına kadar ertelenecekti. Slovnaft, Bratislava Üniversite Hastanesi'ne (UNB) 6 akciğer maskesi bağışladı. Kramáre'deki bulaşıcı hastane, sıradan girişinin önünde deneme ve test için bir çadır kurdu. Akşam geç saatte 198 yolcu ile ilk uçak, Slovakları yurt dışından eve dönmeye istekli getirdi. Uçak İngiltere'den geldi, tüm yolcular test edildi ve Gabčíkovo'daki merkezde zorunlu bir karantinaya alındı.

21 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırk bir kişi pozitif test etti ve vaka sayısını 179'a çıkardı. Birçok uzmana göre, o gün 399 test yapıldı ve yapılması gerekenlerin çok gerisinde kalan toplam 3257 oldu. Ayrıca, sadece 10 gün boyunca dayanması gereken sadece 3000 test kalır. Kardiocentrum Nitra bu gün kapandı ve personel Coronavirüs olduğundan şüphelenilen bir hastanın kabulünden sonra karantinaya alındı. Ayrıca Nitra'da geçici bir bulaşıcı triyaj merkezi olarak hizmet etmek üzere hastane arazisinde ikinci bir çadır yükseltildi. Slovak mobil operatörleri, ücretsiz çağrılardan sağlık hizmeti numaralarına, artan hızlara ve veri paketlerinin hacmine ve ayrıca özellikle çocuklar için eğlence kanallarına kadar müşterilerine yardımcı olmak için farklı teklifler ve paketlerle geldi. Hükûmetin yardımıyla eve dönen Slovaklar, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen üç karantina tesisini (Gabčíkovo, Liptovský Ján, Donovaly) doldurdu. Dördüncü bir tane Savunma Bakanlığı'nın yetkisi altında Vysoke Tatry'de açıldı. Bankalar, müşterilerin aylık taksitlerinin ödemelerini ertelemelerine izin vereceklerini açıkladı.

22 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedi kişi daha pozitif test etti. 235 test negatifti. Toplam testler: 3499. Yedi vakanın 6'sı hastaneye yatırıldı: 2 Bratislava, Nitra ve Martin hastanelerinin her birinde. Bir kişi Gabčíkovo Karantina Merkezi'nde karantinadaydı. Bratislava Ružinov'daki Üniversite hastanesinin tüm jinekoloji departmanı, yakın zamanda bir doktorun yurt dışından döndüğü keşfedildikten sonra bugün kapatıldı. Kan rezervleri ve kan bağışı azalıyordu. İngiltere'den Slovakyalı otobüsler Bardejov'daki karantina merkezine geldi.

23 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kişi daha test etti. 28 test negatifti. Toplam testler: 3518. Yeni Başbakan Igor Matovič, her gün 3000 kişiyi test etmek istediğini açıkladı. Bu günden beri, sabahları her zaman yeni vakaları güncelleyecek. Bu nedenle, yarın sabah daha olumlu vakaların açıklanmasını bekleyebiliriz.

24 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Beklendiği gibi, sabah Matovič başka 18 kişinin pozitif test ettiğini açıkladı. Toplam testler: 3950. Bundan böyle, vakalar her zaman bir önceki güne dahil edilecektir. Bu 23 Mart 2020'de 19 yeni vaka anlamına geliyor.

25 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

On iki kişi daha pozitif test etti. Toplam test sayısı: 4266.

26 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir gün önce on kişi daha pozitif test yaptı. Toplam testler: 4601. İlk 2 kişi resmi olarak kurtarıldı.

27 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki gün kırk üç kişi daha pozitif test yaptı. Toplam test sayısı: 5573.

28 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirmi üç kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. Toplam test sayısı: 6320.

29 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirmi iki kişi'nin testi pozitif çıktı. Toplam test sayısı: 7040.

30 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir önceki gün yirmi iki kişide daha pozitif test çıktı. Toplam testler: 7441. Kan bağışı hızla azalmaktadır. Yeni Sağlık Bakanı Marek Krajčí tüm uygun insanlardan mümkünse kan bağışında bulunmalarını istedi. 60 yaşındaki erkek hastaneden taburcu edildikten sadece birkaç saat sonra öldü ve burada akciğer bölümünde tedavi edildi ve pozitif sonuçla COVID-19 için test edildi. Ölüm sebebinin 5 Nisan itibarıyla COVID-19'a bağlı olduğu henüz doğrulanmadı.

31 Mart[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirmi yedi kişi'nin testi pozitif çıktı. Toplam testler: 8129. Üçüncü kişi iyileşti

Nisan 2020[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan

Otuz yedi kişi daha Salı günü pozitif test yaptı. Toplam test sayısı: 9006. [52]

2 Nisan

Bir önceki gün yirmi altı kişi daha pozitif test yaptı. Toplam testler: 10197. İki kişi daha iyileşti. [52]

3 Nisan

Yirmi dört kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. Toplam testler: 11742. Üç kişi daha iyileşti. [52]

4 Nisan

Yirmi bir kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. Toplam testler: 13610. [52]

5 Nisan

On dört kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. Toplam test sayısı: 15134. [52] Son dört gün içinde 6058 testi yapılmış ve sadece 85 vaka bildirilmiştir (% 1,4).

6 Nisan

Bir önceki gün kırk dokuz kişi daha pozitif test yaptı. Toplam testler: 16170. Bu 49 kişiden 34'ü sınırlardaki otomobil konvoyunda tespit edildi. Avusturya'dan eve geliyorlardı. [52]

7 Nisan

Pazartesi günü kırk yedi kişi daha pozitif test yaptı. Yirmi dördü yurt dışından dönen insanlar için karantinaya alındı. Toplam testler: 17618. 30 Mart'ta ölen 60 yaşındaki bir adamın ölüm nedeninin COVID-19'dan kaynaklandığı doğrulandı. Bir kişi daha öldü. Beş kişi daha iyileşti. [52]

8 Nisan

Bir önceki gün yüz bir kişi daha pozitif test yaptı. Formanın başlangıcından bu yana en yüksek artış oldu. Bunlardan otuz biri izole Roma topluluklarında idi Žehra, Krompachy ve Bystrany. O gün 2042 testleri yapıldı. Üç kişi daha iyileşti. [52]

9 Nisan

Bir önceki gün on dokuz kişi daha pozitif test yaptı. Toplam testler: 21331. [52]

10 Nisan

On dört kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. 2 tanesi 65 yaşın üzerindedir. 2287 testleri negatifti. Toplam testler: 23 672. Yedi kişi daha iyileşti. [52]

11 Nisan

On üç kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. Toplam test sayısı: 25846. [52]

12 Nisan

On dört kişi daha önceki gün pozitif test yaptı. Toplam testler: 27426. [52]

13 Nisan

Bir önceki gün yirmi yedi kişi daha pozitif test yaptı. 84 kişi daha iyileşti. Bu ani sıçrama, hastaneye kaldırılmadan evde iyileşen vakalardan kaynaklanmaktadır. Bölgesel bölgeler bu vakaları daha önce bildirmemişlerdir. Toplam testler: 28750.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Coronavirus confirmed in Slovakia". spectator.sme.sk. 6 Mart 2020. 6 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2020. 
  2. ^ "Three coronavirus cases confirmed in Slovakia". spectator.sme.sk. 7 Mart 2020. 8 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2020.