Skyscanner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Skyscanner
Skyscanner Logo LockupHorizontal SkyBlue RGB.svg
Sahip Skyscanner Ltd
URL http://www.skyscanner.net
Site türü Bilet arama motoru
Kayıt Hayır

Skyscanner yüzlerce havayolu ve seyahat acentesını gerçek zamanlı olarak tarayarak, fiyat ve mekan bazında sonuçları karşılaştırmalı olarak sunan bir arama motorudur. Böylece kullanıcılara ucuz uçak bileti alma imkânı sunuyor. Uçak biletinin yanı sıra araç kiralama ve otel rezervasyonu konusunda da hizmet vermektedir.[1]

Site aralarında Çince, Rusça, Portekizce, Lehçe, İspanyolca ve Japonca gibi dillerin olduğu, 23 ayrı dilde hizmet vermektedir.

Kullanımı tamamen ücretsiz olan Skyscanner, doğrudan bilet satmamaktadır; bunun yerine, kullanıcılarına arzu edilen destinasyona en ucuz uçak bileti bulma olanağı sağlar. Burada tüm fiyatları ve havayolu şirketlerini karşılaştırmalı olarak listelenmiş gören kullanıcı, tercih ettiği opsiyona tıkladığında, alım işlemini güvenle yapması için servis sağlayıcının sitesine (tercih ettiği havayolu şirketinin ya da seyahat acentesinin sayfasına) transfer edilir.

Skyscanner kullanımı kolay esnek bir platform yaratarak, maceraya atılmak isteyen kullanıcılarının, herhangi bir destinasyon ya da uçuş tarihi girmeden, her yere uçuş araması yapabilmelerini de sağlıyor. Skyscanner kullandığı son teknolojilerle uçuş arama sonuçlarını çok kısa bir sürede sunmaktadır. Şirketin merkezi Edinburg şehridir ve Glasgow, Singapur, Barselona, Miami, Shenzen, Beijing, Budapeşte ve Sofya'da ofisleri bulunmaktadır[2].

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, 2001 yılında Gareth Williams, Barry Smith ve Bonamy Grimes adlı üç IT Bilişim uzmanı tarafından, aralarından birinin kayak merkezlerine.[3] ucuz uçak bileti bulma zorluklarından kaynaklanan hayalkırıklıklarından dolayı kuruldu.

Skyscanner'ın ilk versiyonu 2002 yılında geliştirilerek lanse edildi. 2003 yılında sitenin gelişimine yardım etmesi için ilk eleman işe alındı. 2004'te Edinburg ofisi açıldı ve 2011 yılına gelindiğinde 100'den fazla çalışanı olan bir şirket haline geldi.[4]

Site işe başta, sadece Avrupalı düşük bütçeli Havayollarını sunarak başladı, daha sonra aralarında BA, KLM ve Virgin Atlantic Airways gibi isimlerin de bulunduğu, Avrupa'nın tüm büyük Havayolu şirketlerini listelemeye başladı. Ayrıca coğrafi sınırlarını da genişleterek ABD, Kanada ve dünyanın diğer bölgelerine de yayıldı.

Skyscanner 2011'de door-to-door seyahat sitesi Zoombu'yu aldı.[5]

Uçak bileti fiyatları karşılaştırma servisi dışında, Skyscanner kullanıcılarına ayrıca, Seyahat ve Havayolu taşımacılığı sektörlerinden haberler ve seyahat önerileri de vermektedir.[6]

Skyscanner 2017 yılında sosyal medya teknoloji firması olan Twizoo'yu ve genel merkezi Silikon Vadisi'nde yer alan seyahat keşif ve araştırma uygulaması olan Trip.com'u satın almıştır.[7][8]

Skyscanner araçları (Skytools)[değiştir | kaynağı değiştir]

Skyscanner, Webmasterlara ve site sahiplerine, 'Skytools' olarak adlandırılan araçlarla, Skyscanner entegre uçuş bilgilerini Masaüstlerine, kişisel sayfalarına, ya da Sitelerine yükleme olanağını da ücretsiz olarak vermektedir. Bu bir 'Flight Map' (Uçuş Haritası) API (Havaalanlarını ve dünyayı gösteren interaktif flash harita), havayolu şirketlerini ve uçuş noktalarını gösteren bir 'WhoFlies' (Kim Uçuyor)API ve eş zamanlı fiyatları gösteren bir 'Flight Search' (Uçuş Araması) API formunda gelmektedir.[9]

Pazar payı ve popülaritesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Skyscanner şu an aylık 14 milyon civarında ziyaretçiye sahiptir.[10]. Site İngiltere medyası tarafından çok olumlu bulundu. The Guardian Gazetesi tarafından yapılan ‘İnternet Üzerinden Ucuz Uçak Bileti Bulma Deneyi’ sonucunda, en ucuz biletleri bulduğu ve Expedia ile Travelocity” gibi isimleri geride bıraktığı için Skyscanner'den övgüyle bahsedildi.[11].

İngiltere'nin önde gelen medya organlarından olan The Independent gazetesinin - ‘En İyi On Seyahat Sitesi’ başlıklı haberinde de, Skyscanner haklı yerini aldı..[12] and ‘101 Really Useful Websites’.[13] Skyscanner başta Travolution tarafından verilen 2010 En İyi Uçuş Karşılaştırma Sitesi ödülü olmak üzere çok sayıda ödüle layık görüldü.[14] The Daily Telegraph Skyscanner'ı en iyi dokuz seyahat sitesinden biri olarak andı.[15]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2017. 
 3. ^ The Independent - http://www.independent.co.uk/news/business/sme/how-to-launch-a-great-business-466879.html 22 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 4. ^ Herald Scotland - http://www.heraldscotland.com/mobile/business/corporate-sme/earnings-soar-at-flight-firm-skyscanner-1.1091420 30 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 5. ^ Tech Crunch - http://eu.techcrunch.com/2011/01/17/travel-search-engine-skyscanner-acquires-zoombu/ 20 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 6. ^ Skyscanner News and Tips - http://www.skyscanner.net/news/ 15 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2017. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2017. 
 9. ^ Skyscanner Skytools - http://api.skyscanner.net/en/api/integration.html 28 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 10. ^ Eye For Travel - http://www.eyefortravel.com/news/europe/ray-nolan-joins-skyscanner-board 20 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 11. ^ The Guardian - http://www.guardian.co.uk/money/2005/sep/17/moneysupplement.travel 28 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 12. ^ The Independent - http://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/the-ten-best-travel-websites-486356.html 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 13. ^ The Independent - http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/features/101-really-useful-websites-452559.html 1 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 14. ^ Skyscanner Awards http://www.skyscanner.net/news/articles/2010/09/008273-skyscanner-awards.html 30 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 15. ^ Telegraph - Best Websites: Travel http://www.telegraph.co.uk/travel/6550711/Best-websites-Travel.html 19 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]