SkyOS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SkyOS
Skyos logo.svg
SkyOS.png
SkyOS masaüstü ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) Robert Szeleney
Kaynak türü Kapalı kaynak
Lisans Sahipli yazılım
Çekirdek türü Monolitik çekirdek
Web sitesi www.skyos.org

SkyOS, Robert Szeleney tarafından geliştirilmeye başlanılmış bir işletim sistemidir. 1996 yılında başlanılan yazılımın tamamen baştan kodlanan 5.0 sürümü son halini alamadan proje durdurulmuştur.[1] Herhangi eski versiyonu ya da başka bir sistem üzerine inşa edilmemiştir. Önceleri hobi projesi olan bu işletim sistemi artık ticari bir üründür.

Çok işlemcili sistemleri destekler, entegre medya altsistemi vardır ve 64-bit dosya sistemini destekler. Dosya sistemi olarak önceleri OpenBFS'nin değişitirilmiş versiyonunu kullanmaktaydı, ancak artık kendine has SkyFS isimli bir dosya sistemi geliştirildi.

Çoğunlukla POSIX uyumlu, ve aralarında GCC'ın da bulunduğu GNU araçlarının çoğunu içerir. POSIX uyumluluğu ve GTK+ arayüzü sayesinde, birçok GNU/Linux ya da UNIX için üretilmiş AbiWord veya Gaim, hatta OpenTTD ve Quake gibi bazı yazılımlar SkyOS'a uyumlu hale getirilebilmiştir. İçerdiği ilk ticari yazılım ise Pixel image editor olmuştur.

2005 itibarıyla, SkyOS birçok PC'de çalışabilecek kadar geniş bir driver desteği sağlamaktadır. Yazıcılar ve Firewire aygıtları gibi bazı cihazlar desteklenmemektedir. SkyOS VESA veya 2 boyutlu birçok grafik kartı için için iyi bir destek sağlasa da, 3 boyutlu grafik kartları konusunda yetersiz kalmaktadır.

SkyOS içerisinde temel masaüstü uygulamalarının tamamına sahiptir ve şu anda ofis paketi geliştirilmektedir. Kısa süre önce Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird 1.0, ve Nvu uyumlu hale getirildi ve bunlara fare hareketleriyle kullanılabilme desteği eklendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SkyOS development is currently halted". 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]