Siyah Kuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.56, 17 Temmuz 2016 tarihli sürüm (195.174.146.160 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Üçüncü Adam tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Siyah Kuğu
Black Swan
Yönetmen Darren Aronofsky
Yapımcı Ari Handel
Scott Franklin
Mike Medavoy
Arnold Messer
Brian Oliver
Senarist Mark Heyman
Andres Heinz
John McLaughlin
Hikâye Andres Heinz
Oyuncular Natalie Portman
Vincent Cassel
Mila Kunis
Barbara Hershey
ve Winona Ryder
Müzik Clint Mansell
Pyotr Ilyich Tchaikovsky (adı geçmiyor)
Görüntü yönetmeni Matthew Libatique
Sanat yönetmeni Andrew Weisblum
Dağıtıcı Fox Searchlight Pictures
Türü Psikolojik gerilim - Dram
Yapım yılı 2010
Çıkış tarih(ler)i 1 Eylül 2010 (Venedik)
3 Aralık 2010 (ABD)
25 Şubat 2011 (Türkiye)
Süre 108 dk.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Bütçe 13 milyon $
Hasılat 271.684.662 $

Siyah Kuğu (İngilizce özgün adı Black Swan), Darren Aronofsky'nin yönettiği, Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis'in oynadığı 2010 yapımı Amerikan psikolojik gerilim filmi.Hikâye, Tchaikovsky'nin Kuğu Gölü bale gösterisi etrafında dönüyor.Gösterinin, masum Beyaz Kuğu ve şehvetli Siyah Kuğu rollerinin ikisini de canlandıracak bir balerine ihtiyacı vardır.Bir dansçı, Nina (Portman), Beyaz Kuğu için mükemmel bir seçim iken Lily (Kunis) ise Siyah Kuğu'nun kişiliğine sahiptir.Lilly ve Nina rekabete girdiğinde Nina kendisinin karanlık yanını keşfeder.

Gerçek bir yaşam öyküsününden alınan film, 1 Eylül 2010 tarihinde, 67. Venedik Uluslararası Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterildi.3 Aralık 2010 tarihinde sınırlı; 17 Aralık 2010 tarihinde ise ABD'de yurtçapında vizyona girmiştir.Türkiye'de ise 25 Şubat 2011 tarihnde vizyona girmiştir.

Natalie Portman bu flmiyle ilk Akademi Ödülü'nü almıştır.

Konu

Nina Sayers (Natalie Portman) New York'ta prestijli bir bale okulunda genç bir dansçıdır.Nina, otoriter annesi Erica (Barbara Hershey) ile yaşamaktadır.

Bale okulu Kuğu Gölü eseri için hazırlanmaktadır. Yönetmen, Thomas Leroy (Vincent Cassel), yeni bir baş dansçı seçmek zorundadır.Bu dansçı; masum, kırılgan Beyaz Kuğu ve onun karanlık şehvetli, kötü ikizi olan Siyah Kuğu ile birlikte ikisini de canlandırabilmelidir. Nina, birkaç dansçıyla birlikte gösterinin bir bölümü için seçildi. Yönetmen Nina'yı Kuğu Kraliçesi yapmayı planlamıyordu. Nina rolü istemek için yönetmeni ziyaret ettiğinde, yönetmen sert teknikli dansının Beyaz Kuğu için uygun olduğu; ama Siyah Kuğu için gerekli olan tutkunun olmadığını söyler. Thomas zorla Nina'yı öpünce, Nina onu ısırır.Thomas Nina'daki potansiyeli görür ve ona rolü verir.

Nina, güçlü saplantılar ve ayrıntılı halüsinasyonlar içeren psikozlu semptonlar gösterir. Yedek dansçı Lily hakkında paranoyakça davranarak baş rolden uzaklaştırmaya karar verir. Bu arada Thomas, Nina'nın Siyah Kuğu için “soğuk” dansını gittikçe daha çok eleştirir ve mükemmeliyetçiliği bırakmasını; sadece Siyah Kuğu rolü için kendini kaybetmesini söyler.

Bir akşam Lily, Nina'nın kapısını çalar ve dışarı bir yerlere oturmak için davet eder. Nina başlarda karasızdır; ama annesiyle tartıştıktan sonra Lily'ye katılmaya karar verir. Gece boyunca, Lily çekingenliğini azaltması için Nina'ya hap önerir. Nina sadece bardaki erkeklere değil, Lily'ye de ilgi duymaya başlar. O gecenin geç saatlerinde, Nina evine Lily ile birlikte döner ve annesiyle yeniden kavga ederler. Lily ile birlikte odasına giderle ve annesinin girememesi için engel koyar. Lily, Nina'yı baştan çıkarır. Sonraki sabah, Nina yalnız uyanır ve provaya geç kalır. Yetişmek için acele eder. Stüdyoya girdiğinde, yokluğunda Lily'nin Kuğu Kraliçesi olarak dans ettiğini görür. Sinirli bir şekilde Lily'ye karşı koyar ve ona sabah neden uyandırmadığını sorar. Lily, Nina'ya geceyi barda tanıştığı bir erkekle geçirdiğini bildirir.

Bale gösterisinden bir gece önce, Nina güçlü halüsinasyonlar görmeye devam eder. Nina, gösteri gecesi uyanır, kilitli odasında annesiyle birlikte. Erica, bale okuluna telefon ettiğini, Nina'nın kendisini iyi hissetmediğini ve performansını sergileyemeyeceğini bildirdiğini söyler. Şiddetli bir kavgadan sonra Nina annesine karşı gelir ve evden çıkar. Nina gösteriye gittiğinde Thomas, annesinden gelen telefondan dolayı yerine Lily'nin çıkacağını söyler. Nina, Thomas'ı dinlemez. Lily'e ise oldukça kızgındır. Yine bir halüsinasyon görür. Bu gördüklerinin en ağırıdır. Gördüklerinden sonra istemeden kendisini ayna parçası ile yaralar. Ve yaralı haliyle sahneye çıkar. Gösterinin son sahnesini oynadıktan ve perde kapandıktan sonra Nina'nın yaralı olduğu farkedilir. Fakat artık her şey için çok geçtir. Nina hayatını adadığı sahnede gözlerini hayata yumar.

Dış bağlantılar