Siona Benjamin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Siona Benjamin (d. 11 Aralık 1960) aslında Mumbai Hindistanlı olan Hint-Amerikan artist. Günümüzde New York civarında ikamet etmektedir. Benjamin, ev dekorasyon ürünleri ve giyilebilir sanata dönüştürülmüş resimlerinin canlı görüntülerinin bulunduğu bir İnternet mağazası olan BlueLikeMe.com’u hizmete açmasıyla bilinir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ustalık eserleri yoğunluklu olarak, çoğunlukla Hindu ve Müslüman nüfusundan oluşan Hindistan'da Yahudi olarak yaşadıklarını yansıtıyor. Resimlerinde geçmişinin hayalini ve bugün Amerika’da sahip olduğu rolü birleştiriliyor. Hem Hint minyatüründen hem de Sefarad ikonlarından alt mesaj olarak esinlenerek bir mozaik yaptı. İlk güzel sanatlar yüksek lisansını resimde, ikincisini tiyatro dekor tasarımında yapmıştır. Eserlerini; ABD, Kanada, Hindistan, Avrupa ve Asya’da sergiledi. Siona iki kez fullbright eğitim komisyonu ödülüne layık görüldü. 2016’nın sonunda, İsrail’de, Motherland to Fatherland olarak adlandırılan yeni bir projede yer aldı. 2010 ve 2011’de Faces başlıklı bir projede ödül aldı. Bu proje için tüm araştırmalar Hindistan’da yapıldı ve ilk sergisi Ekim 2013’te Mumbai, Hindistan’da bulunan Prince of Wales müzesinde gerçekleşti. Çalışması; The New York Times, The Chicago Tribune, The Philadelphia Inquirer, The Financial Times, The Jewish Week in NYC and NJ, The Boston Globe, The St. Louis Gazette, Art in America, Art New England, Art and Antiques, ArtNews ve Moment dergisi gibi pek çok gazete, dergi, bülten ve kitaplarda yer aldı. Siona’nın orijinal resimleri New York’ta bulunan ACA Galleries’te muhafaza ediliyor ve sergileniyor.

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan’da büyüdüğü için asimilasyonun günlük hayatında çok fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden Benjamin’in sanatında ana temaları “kimlik” ve “karşılıklı anlayış” oldu. Kültürel açıdan çok çeşitli olan geçmişi, sanata yaklaşımı hakkında bilgi vermektedir. Çalışmaları, İncille ilgili konulardan, toplumsal cinsiyet yansıması ve Midraş ile ilgili süreçlere kadar pek çok konudan etkilenmiştir. İmgelerinin çoğu hem fiziksel hem manevi kimliğin ne şekilde ortaya çıktığını Hint mitolojisinde yansımaktadır. Ayrıca çalışmalarının özünde Yahudi yaşantısının özünden gelen ekümenik ve empati ruhu vardır. Popüler kültürle Hint-Fars minyatürlerini biçimsel olarak bir araya getiren, Hristiyan ve Yahudi el yazmalarını ve Yahudi-Hint mitolojilerini tezhip eden Benjamin, animasyon ve performans dans sanatçıları aracılığıyla tuval karakterlerine can verdi.

Tutkun olmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudi geleneğinde, dünyayı onarmak olarak anlamlandırılan tutkun olmaktan daha değerli tutulan çok az şey vardır. İtaatkâr Yahudiler tutkun olmayı, her gün düşüncelerinde ve eylemlerinde uygularlar. Abraham Joshua Herschel’e “Yahudi kimdir?” diye sorulduğunda “Yahudi, diğer insanlara yanlış yapılan malumatla hareket etmeden doğruluğu bozan kişidir” diye cevap verdi. Çalışmaları ve düşünceleri vasıtasıyla tutkun olmayı sanatının merkezi yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1]
  • [2]
  • [3]
  • [4]
  • Wecker, Menachem. "[Siona Benjamin: An artist who paints from the East"]. My Jewish Learning. Retrieved 6 September 2013.
  • Wallner, Susan (February 20, 2013). "[Blue Like Me: The Paintings of Siona Benjamin at Stockton Art Gallery]". NJ Today.