İçeriğe atla

Simon Fuller

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Simon Fuller (d. 17 Mayıs 1960, Hastings), Spice Girls ve S Club 7 gibi grupların menajeri ve aynı zamanda, aralarında Amerikan İdol, Avustralya İdol, Kanada İdol ve Dünya İdol gibi 50 farklı TV programının da bulunduğu ve ilk olarak Pop İdol olarak başlayan Idol serileri'nin yapımcısı İngiliz plak ve TV yapımcısı. Simon Fuller aynı zamanda So You Think You Can Dance (Benimle Dans Edermisin?) adlı programın da yaratıcısı ve yapımcısıdır.

Fuller, 1985 yılında kurduğu 19 Entertainment adlı şirketin yöneticisidir. 19 Entertainment adlı şirketten önce, 1981'den 1985 yılına kadar Chrysalis'de, yayımcı (Chrysalis Limited) ve A&R (Chrysalis Records) olarak çalıştı. 1980'li yılların ortalarında Paul Hardcastle'ı keşfettiği zaman kendi düzenlemesi ve teşviğiyle Hardcastle'ı bir Vietnam Savaşı şarkısı olan "19" adlı parçayla listelerde birinci sıraya yükseltti. Bu başarının ardından firmasının adını 19 Management olarak değiştirdi. Aynı zamanda 80'lerin ünlü pop grubu Eurythmics'ten Annie Lennox'un menajerliğini yaptı.

Fuller her ne kadar Spice Girls'ü yaratmamış olsa da, onların zirveye çıkmasına yardımcı oldu. PR svengali, (İngiliz medyası tarafından 'sevgiyle' böyle tanımlanmıştı) aynı zamanda 1990'lı yıllarda futbolcu menajerliğine cesaret etti ve futbolcu Steve McManaman'ın Real Madrid futbol takımına gitmesi konusunda yol gösterici oldu ve yine bir başka süperstar David Beckham'a da menajerlik yaptı. Sonuncusu aynı zamanda Spice Girls grubundan - "Posh Spice" (Victoria) ile evlendi. Fuller'la birlikte kızlar listelerin tepesine yükseldiler, ancak bir takım finansal anlaşmazlıklar sonunda Fuller, Kasım 1997'de kızlar tarafından kovuldu.

Fuller, çok geçmeden eski Baharat Kızlar Emma Bunton ve Victoria Beckham'ın solo kariyerlerinde yardımcı olmak için müracaat etti. Fuller aynı zamanda kendi Baharat Kızlar grubu olan 21st Century Girls'ü kurmayı denediyse de, her nedense, grup başarısız oldu. 2007 yılı başlarında, Fuller Spice Girls grubunu 6 aylık bir turne için tekrar bir araya gelmeleri için ikna etmeye çalıştı.[1]

1998 yılında daha önce kız ve oğlanlardan oluşan bir grup kurmayı denediği sırada elde ettiği deneyimlerle 2000'li yılların en etkili televizyon programları olacak olan Pop İdol, Amerikan İdol, World İdol gibi TV programı formatlarını yarattı.

Mart 2005'te Fuller, şirketi 19 Entertainment'ı, Robert Sillerman'ın CKX, Inc. adlı şirketine 100 million Pound'a (192 milyon Dolar) sattı. Fuller, 19'un CEO olarak kaldı ve CKX yöneticisi oldu.

27 Haziran 2007 tarihli BBC haberine göre 19 Entertainment, Spice Girls grubunun yeniden bir araya gelerek Simon Fuller'in menajerliğinde dünya turnesine çıkacağını açıkladı. Turne, Tokyo, Londra ve Las Vegas'ı kapsayan 11 şehirde gerçekleşecektir.

Simon Fuller, 2007 yılında Time Dergisi'nin Dünyanın En Etkili 100 Kişisi Listesine girmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TrulyHollywood". 16 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2007.