İçeriğe atla

Simena

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antik Likya mezarları, Simena (Kaleköy).

Simena, Antalya ilinin Kaş - Demre arasında yer alan, günümüzde Kaleköy olarak adlandırılan antik Likya kenti.

Simena antik kent tarihi hakkındaki en net bilgiler MS.1.yüzyılda Roma İmparatorluğu komutanı, filozof Pilinius tarafından anılmış olmasına rağmen bölgede yapılan arkeolojik yüzey çalışmaları ve bilimsel araştırmalar neticesinde kent tarihinin yakın bilgileri Likya döneminde yazılmış kitabe ve Aperlai’de bulunan gümüş sikkeden kuruluş tarihinin MÖ.4. yüzyıl başlarında imar edildiği sanılmaktadır. Küçük Likya bölgesi kent yerleşimi olan ören yeri günümüze dek ayakta kalmış yapılarından biri antik kent'i çevreleyen kale ile karşımıza çıkmaktadır. Kent, Aperlai başkanlığında Apollonia ve İsinda’nın da dâhil olduğu bir federasyona üyesi olduğu antik kayıtlarda geçmektedir. Simena antik yerleşimTürkiye’de denizden ulaşılabilen nadir antik kentlerinden biridir. Kekova Adası ve çevresindeki kıyılarda doğal, kültürel ve coğrafi değerlerin korunması amacıyla oluşturulmuş olduğu sanılmaktadır. 260 kilometrekare alanı kaplayan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde yer alan Simena Antik Kenti, birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir. 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle yapılan bilimsel çalışmaların güzümüzde devam ettiği antik kent ve çevresinde elde edilen arkeolojik bulgular ve nümismatik veriler Kekova yerleşim ve çevresindeki batıkların Antik Çağ'da tüm Akdeniz, Ege ve Karadeniz uygarlıkları ile yoğun ticaret ilişkisi içerisinde olduğu göstermektedir.

Ören yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik kayıtlarda geçen kent yerleşim tarihi hakkındaki net bilgiler, belgesel yönetmeni Tekin Gün Simena kale araştırma yazılarında geçmektedir. Ören yeri'nin Apollonia, İsinda ve Aperlai ile birlikte Likya Birliği'nde temsil edildiği ve kayalık bir yarımada üzerinde İ.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş olabileceği sanılmaktadır. Ören yeri yüzeysel incelemeler ve batık kent arkeolojik araştırmalar su altında kalmış liman mendireği ve kuzeydoğudan, (doğudan) genel görünümü liman kenti olasılığını arttırmaktadır. Anik yerleşimi dört ayrı dönem ile ifade edilmektedir.

  • Helenistik dönem sur kalıntıları
  • Roma dönemi'ne ait harabe yapılar
  • Bizans dönemi'ne ait kale kalıntıları
  • Klasik dönem'e ait en eski yerleşim izleri

Ayrıca antik kent yerleşiminin kuzey yamaçtaki kayalık tepede bulunan harabe konut kalıntıları bulunmakta olup,kentin liman mahallesi ise günümüzde depremler nedeniyle su altında kalmış ve adaya dönüşmüş kısımda kaldığı gözükmektedir.Su altında gözüken birçok antik kalıntılar ve liman mendireği bir metre su altında net görülmektedir. Ada üzerinde, ticari faaliyetlere yönelik mekanlar bulunmakta olup kıyıya yanaşan gemilerin su ihtiyacını gidermeye yönelik yapılmış büyük hacimli sarnıçlar ile liman işletmesi kalıntıları ve akropol surlarının üzerine oturtulmuş Orta Çağ kalesi eteğinde, kıyıda bulunan, 1. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilen hamam kitabesinde "Aperlai halkı ve meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından imparator Titus’a armağan edilmiştir." diye yazmaktadır. Kent Akropol'ü içinde Likçe yazıtları olan kaya mezarları ve su içinde kalmış lahitler, Akropol yamacındaki harabe kamu yapıları ve ayrıca antik yerleşim içerisinde yapılmış Helenistik dönem izleri taşıyan küçük tiyatro bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]