İçeriğe atla

Sigmoid sinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sigmoid sinus
Venöz sinuslerin şematik gösterimi. Sigmoid sinüs altta kıvrımlı bir şekilde gössterilmektedir
Latince isimsinus sigmoideus
Boşalttığı ventransvers sinus
Boşaldığı veninternal juguler ven
Tanımlayıcılar
Microsoft Academic2778379562
TA4847
FMA50782

Sigmoid sinus ismini şekli nedeniyle Sigma (Σ σ,ς) (Yunanca:Σίγμα, Sigma) harfinden almaktadır. İnsan beyninin posterior dural venöz sinüslerindendir.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

dural venöz sinusler duranın her iki yaprağı arasında kalan boşluktan venöz kanın drenajı ile oluşan yapılardır. Sigmoid sinus beynin arka ksımında oksipital kemik içerisindeki kanalında dışa ve yanlara ve öne doğru uzanan transvers sinusun temporal kemik petröz parçasının komşuluğunda kıvrılmaya başladığı noktada başlar. Buradan aşağı kıvrılan ve ilerleyen sigmoid sinus inferior petrozal sinusten drenaj alır ve juguler kanala girer. Buradan sonra internal juguler ven olarak devam eder.

Fonksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sigmoid sinus beynin her iki tarafındaki dural venöz sinuslerin kafa tabanından çıkarken ki son durağıdır. Ayrıca inferior petrozal sinus, serebellar venler, emisser venlerden dallar alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dural venöz sinus Transverse sinus

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Drake, Richard L.; Vogl, Wayne; Tibbitts, Adam W.M. Mitchell; illustrations by Richard; Richardson, Paul (2005). Gray's anatomy for students (Pbk. ed.). Philadelphia: Elsevier/Churchill Livingstone. ISBN 978-0-443-06612-2.
  • Radiopedia 11 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.