Transvers sinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
transvers sinus
Dosya:Gray488 blue.gif, Gray569.png
venöz sinüslerin şematik gösterimi
Gray569.png
Transvers sinusler tentoriyum serebelli tarafından oluşturulur ve her iki taraftan sigmoid sinuse boşalır
Latince isim sinus transversus
Boşalttığı ven Konfluens sinuum
Boşaldığı ven Sigmoid sinus
Tanımlayıcılar
JSTOR transverse-sinuses
Microsoft Academic 2776986574
MeSH D054064
TA 4849
FMA 50763

Transvers sinus insan kafatasında, oksipital kemiğin alt kısmında, her iki tarafta kendine ait oluk içerisinde seyreden, tentoriyum serebellinin iki yaprağı arasındaki boşluktan oluşan, konfluens sinuumdan aldığı kanı sigmoid sinuse aktaran venöz bir yapıdır.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Transvers sinus geniş bir vendir. Oksipital kemikteki internal oksipital protuberens içerisine gömülü olan konfluens sinuumdan başlar oksipital kemik yanlarından ilerleyerek sigmoid sinus olarak devam eder. Sağ transvers sinus direkt olarak superior sagittal sinusun devamı, sol transvers sinus ise direkt olarak sinus rektusun devamı olarak seyredebilir.

Transvers sinus her iki tarafta oksipital kemik içerisindeki olukta öne ve yanlara doğru hafif kıvrımlı olarak seyreder. Temporal kemiğin petroz parçasının tabanına doğru geldiğinde kıvrılarak sigmoid sinusu oluşturur. Sigmoid sinus ise juguler foramenden çıkarak internal juguler ven olarak devam eder.

Transvers sinuslerin çapları birbirinden farklı olabilir. Superior sagittal sinusun devamı olarak seyreden sağ transvers sinus çap olarak daha geniştir.

Fonksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Transvers sinus her iki tarafta superior sagittal sinusten ve sinus rektustan aldığı kanı taşır. Ayrıca petröz kemik üzerinden superior petrozal sinusten de dallar alır. Perikraniyum, diploik venler, inferior serebral ven ve inferior serebellar venden de drenaj alır.

Ek resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde Gray's Anatomy'nin (1918) kamu malı sürümünün, 20. baskısının 657. sayfası temel alınarak hazırlanmıştır.