Sierra Nevada Corporation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sierra Nevada Corporation
SNC logosu
Tip Özel kuruluş
Kuruluş 1963
Şehir Sparks
Ülke ABD
Konum Sparks, Washoe County, Nevada
Hizmet bölgesi Bölgesel ve uluslararası
Önemli kişiler Fatih Özmen,
(İcra kurulu başkanı),
Eren Özmen,
(Yön. Kur. Başkanı ve Mali İşler Sorumlusu)
Alan Havacılık ve Uzay
Ürün
Hizmetleri
Çalışan sayısı > 3000[1]
Yan kuruluş
Ana sayfa sncorp.com

Sierra Nevada Corporation (SNC), ABD merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular, enerji, tele-tıp, ve nanoteknoloji gibi konularda uzmanlaşmış elektronik sistem sağlayıcısı ve sistem entegratörü bir teknoloji şirketidir. Şirket merkezi Nevada, Sparks'ta bulunmaktadır. İş alanları bölgesel ve küresel 16 eyalet ve ülkede 30 farklı merkezde bulunmaktadır. SNC, astronotları yerküre alçak yörüngesine uçuracak ticari personel taşıma yeteneğini geliştirecek, NASA tarafından seçilen, sadece üç firmadan biri olmuştur.[2]

Nevada, Sparks'ta bulunan SNC merkezi

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket 1963 yılında Nevada'da kurulmuş ve Türk kökenli Fatih Özmen ve Eren Özmen çifti tarafından 1994 yılında satın alınmıştır. Geniş bir mühendislik geçmişi olan Fatih Özmen, Reno Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesi ile mezun olmuş ve 1981 yılında SNC'ye katılmıştır. İlk yıllarında tasarım ve geliştirilmesinde katkıda bulunduğu çok sayıda yüksek teknoloji sistemi SNC'nin birçok önemli entegrasyon programı başarısında katkı sağlamıştır.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnot ve kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnot
Kaynakça
  1. ^ "About SNC". Sierra Nevada Corporation, sncorp.com. 2013. http://www.sncorp.com/about_snc.php. Erişim tarihi: 10 Nisan 2013. .(İngilizce)
  2. ^ a b "SNC Acquisitions". Sierra Nevada Corporation, sncorp.com. 2013. http://www.sncorp.com/snc_aquisitions.php. Erişim tarihi: 10 Nisan 2013.  (İngilizce)
  3. ^ "Chief Executive Officer: Fatih Ozmen". Sierra Nevada Corporation, sncorp.com. 2013. http://www.sncorp.com/snc_fatihozmen.php. Erişim tarihi: 10 Nisan 2013.  (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]