Sid Meier's Pirates! Live the Life

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sid Meier's Pirates! Live the Life
Geliştirici Firaxis Games Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcılar Atari, 2K Games, Valve Corporation (Steam)
Feral Interactive (Mac OS X)
Yapımcılar Firaxis Games
Full Fat (PSP)
Robosoft Technologies (Mac OS X)
Virtuos (Wii)
Motor Gamebryo
Platformlar Mac OS X, Microsoft Windows, PlayStation Portable, Wii, Xbox 360, cep telefonu
Çıkış
Tür Strateji
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Sid Meier's Pirates! Live the Life 2004 yılında yayınlanan strateji/aksiyon/macera oyunudur. Firaxis Games tarafından geliştirilmiş olup Atari şirketi tarafından yayınlanmıştır. 1987'de yayınlanan Sid Meier's Pirates! adlı oyunun yenilenmiş halidir. Orijinal oyuna göre önemli geliştirmeler söz konusudur, bunlardan birisi de 3B oyun motoru kullanmasıdır. Yeni eklenen özelliklerden bazıları sıra tabanlı savaş ve dövüş sistemi, oda danslarıdır.

Xbox versiyonu 11 Temmuz 2005'te yayınlanmış olup çoklu oyuncu desteğine sahiptir. Xbox versiyonu geriye uyumluluk özelliğine sahip olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da yayınlanmıştır. Playstation Portable için 22 Ocak 2007'de bir versiyonu da piyasaya sürülmüştür. Bu yeni versiyonu Firaxis Games ve Full Fat işbirliğinde bazı yenilenmiş özellikleriyle piyasaya sürüldü. Oasys Mobile işbirliğiyle bir mobil sürümü de yayınlanmıştır. Xbox 360 için üretilen bir versiyonu 11 Şubat 2008'de Xbox Live Marketplace üzerinden satışa sunuldu. Freal Interactive tarafından ise bir Mac OS X portu yayınlandı. Microsoft Windows versiyonu GameTap oyun servisi üzerinden oynanabilmektedir. Wii versiyonu ise 28 Eylül 2010'da yayınlandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun konusu Yeni Çağ'da Karayip'lerde geçmektedir. Karakterimizin ailesi, karakterimiz henüz çocukken bir akşam yemeği sırasında evleri basılmış kaçırılmıştır. Kaçıp kurtulmayı başaran çocuk ise gemilerde çalışmaya başlamış ama hiçbir zaman ailesini unutmamıştır. Bir gün çalıştığı gemide kaptanın kendisine kötü davranması bardağı taşıran son damla olur. Kaptana karşı gelir ve bununla birlikte gemide isyan çıkar. İsyancılar mücadeleyi kazanırlar ve karakterimizin önderliğinde gemiyi yönetmeye karar verirler.

Bu noktadan itibaren karakterimiz bir liman şehrindeki bir tavernaya girer, karaktere burada isim verilir, oyunun geçtiği dönem, karakterin özel yeteneği ve oyunun zorluğu buradan ayarlanır. Bütün bunlar tavernadaki barmenin uzattığı bir form ile yapılır. Ardından tavenadaki İngiliz, İspanyol, Fransız ve Hollandalı tüccarlardan birisi seçilerek bu dört ülkeden birinin himayesine girilir.

Fakat oyun bu dört ülkeden biriyle sınırlı değildir. Oyunun amacı, başta kayıp aileyi bir araya getirmek olmak üzere kişiye kalmış çeşitli amaçlardır. Bunlar, Karayipler'in en korkulan korsanı olmak, bu ülkelerden belirlenenler adına fetihler yapmak, ticaret yapmak, unvanlar almak, kayıp hazineleri bulmak, kayıp şehirleri bulmak gibi amaçlar olabilir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, Karayipler'de bir yelkenli gezinilmektedir. Ekranın alt kısmındaki menülerde yetenekler, parasal durum, harita vs. görülebilir.

Oyunda genellikle klavyedeki Numpad tuşları kullanılır. Oyundaki bütün dövüş sahnelerinde, danslarda, gemiyi yönlendirmekte, hazine aramakta bu tuşlardan faydalanılabileceği gibi ekranın sağ altındaki menüde fare ile kontrol edilebilir.

Denizde Gezinmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgisayarın yön tuşlarıyla gemi hareket ettirilebilmektedir. Ayrıca fare ile denizde bir yer tıklanırsa gemi o tarafa yönelecektir. Bir başka gemiye çok yaklaşıldığında ekranın sağ altındaki padden 5 sayısı tıklanabilir veya Numpad tuşlarından 5 sayısı tıklanabilir, böylece deniz savaşı yapılabilir. Gemiyi herhangi bir yerleşim yerine sürme durumundaysa gemi o şehrin limanına demirler ve oyuncuya şehirde ne yapmak istediğini soran bir menü gösterilir. Eğer oyuncu yaklaştığı şehrin bağlı olduğu ülke tarafından düşman olarak görülüyorsa şehrin hemen yanı başında kaleden gemiye top atışı başlar. Bu durumda oyuncu şehre yaklaştığında şehrin tavernasına gizlice girmek, şehri ele geçirmek için savaşmak ya da geri dönmek arasında bir seçim yapmak zorundadır. Herhangi bir karaya sürüldüğünde ise eğer oyuncu isterse mürettebatı karaya indirip kayp hazineleri, kayıp şehirleri vs. arayabilir. Bunun için elindeki haritadan faydalanabilir.

Ticaret ve ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun sırasında oyuncu satın aldığı veya ele geçirdiği malları herhangi bir yerleşim yerinde satabilir ve yine aynı yerlerden alım yapabilir. Yağmalama sonucunda ele geçirilen mallar ile ucuza satış yapılan yerlerden alınan mallar fiyatların yüksek olduğu limanlarda satılabilir ve böylece kar edilebilir. Şehirlerdeki fiyat durumları tavernalardan öğrenilebilir. Yine tavernalar sayesinde önemli ticaret gemilerinin yolları öğrenilebilir ve bu gemiler yağmalanarak gelir elde edilebilir. Ele geçirilen gemi ve mallar çeşitli limanlarda satılabilir. Sadece mal ve gemi değil, silah ve altın da ele geçirilebilir. Oyunda mürettebatın en önemli gereksinimi gıdadır. Denizde geçen süre boyunca geminin gıda stoku sürekli azalır ve yeğmalar veya limanlardan alımlarla takviye yapılmaktadır bu da bir miktar paraya mal olmaktadır. Fakat yapılmadığı takdirde mürettebatın huzuru kaçacaktır. Elde edilen servetler belirli aralıklarla mürettebat ve kaptan arasında paylaştırılmalı ve herkes kendi yoluna gitmelidir. Bu yapılmadığı takdirde mürettebat arasında huzursuzluk çıkar ve her limana girişte mürettebatın bir kısmı kaçar. Paranın harcanabileceği bir başka yer ise limanlardaki tersanelerdir. Buradan eldeki ikinci, üçüncü satılabileceği gibi var olan gemi/gemiler tamir ettirilebilir ve yeni özellikler satın alınabilir. Gelir elde etmenin bir başka yolu ise kayıp hazineleri veya kayıp şehirleri bulmaktır. Tavernalarda kanun kaçaklarını yakalamak da bir gelir keynağıdır. Bu etkinlikler oldukça büyük gelirler elde edilmesini sağlar.

Deniz savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu, denizde gezinirken bir gemiye çok yaklaştığında saldırmak isteyip istemediğini soran bir ekran belirecektir. Saldırı olduğu takdirde, saldırı ekranına girilecek ve deniz savaşı başlayacaktır. İki gemi karşılıklı olarak top atışında bulunabilir. Bu noktada oyuncu ateş etmeyi tercih edebilir. Geminin topları yanda olduğu için, düşman gemisine yan taraf döndürülmeli ve numpad tuşları kullanılarak ateş edilmelidir. Karayiplerde rüzgar batı yönüne estiği için savaş sırasında düşmanın doğusunda bulunmak avantaj sağlar. Bu noktada üç farklı ateş seçeneği vardır.

  • Round Shot: Bilinen türde atıştır, toplar doğrudan düşman gemisine ve mürettebatına zarar verir. Bilinen türde tek gülleler kullanılır.
  • Chain Shot: Eğer geminin destekleyen özelliği varsa yapılabilen bir atıştır. Birbirine zincirlenmiş iki güllenin ateşlenmesi olup, düşman mürettebatından çok düşman gemisine zarar vermeyi ve düşman gemisini batırmayı amaçlar.
  • Grape Shot: Eğer geminin destekleyen özelliği varsa yapılabilen bir atıştır. Birbirine zincirlenmiş üç güllenin ateşlenmesi olup, gemiye değil mürettebata zarar vermeyi amaçlar. Hedefi düşman gemisini ele geçirmek olan oyuncular için tavsiye edilir.

Gemi ele geçirmek ve batırmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer düşman yeterince zarara uğratılırsa beyaz bayrak çekip teslim olabilir. Bu durumda oyuncunun yapması gereken şey gemiye yaklaşmaktır (isteyen oyuncular ateş etmeye devam ederek batırabilirler de) Gemiye yaklaştık sonra ele geçirmek mi yoksa batırmak mı gerektiğini sorar. Ayrıca katılmak isteyen düşman mürettebatına ne yapılacağına da karar verilir. İsteyen oyuncu düşmanın beyaz bayrak çekmesini beklemeden geminin üstüne sürmeyi ve bordalamayı tercih edebilir.

Bordalama esnasında ise mürettebat düşman gemisine çıkar ve kılıçlarıyla savaşır. Dövüşü kazanan savaşı da kazanmış olur ve yine düşman gemisi ile esir alınan mürettebatın ne yapılacağı sorulur.

Kılıçlı dövüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kılıçla yapılan dövüşler, tavernadaki bir kaptanla ya da kanun kaçağıyla yapılan dövüşler, bordalama sırasında yapılan dövüşler, şehir fetihleri sırasında şehir garnizonunun komutanıyla yapılan dövüşler, valinin kızını rahatsız eden adamlarla yapılan dövüşler hep kılıçla yapılan dövüşler. Uzun kılıç, saldırı kılıcı, savunma kılıcı arasında bir seçim yapıldıktan sonra dövüş başlar. Eğer oyuncuya bir tabanca hediye edilmişse veya oyuncu bu tabancayı kendisi satın almışsa, kaptan kendiliğinden dövüş başlangıcı bir el ateş eder. Fakat bunun getirisi olmayıp sadece oyuna heyecan getirmek için yapılmış bir görüntüdür.

Ekranın sağ altındaki menü veya numpad tuşları sayesinde çeşitli kaçınma, dikkat dağıtma, savunma ve saldırı hareketleri yapılabilir. Düşmanı sonuna kadar geriletmeyi başaran taraf düşmanın teslim olması/denize düşmesi/başına aldığı bir darbeyle bayılması sonucu mücadeleyi kazanır.