İçeriğe atla

Shuriken

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Shuriken (Japonca: 手裏剣), Türkçede Ninja Yıldızı olarak bilinen bir çeşit silahtır.[1] Kelime anlamı olarak "el içinde gizli bıçak" anlamına gelir. Geleneksel olarak ninjalar tarafından kullanılan Shuriken, yıldız şeklinde, sert çelikten yapılmış ve havada yay çizmesini önlemek için ortası delik ya da ortasına ağırlık takılmıştır.[2]

Beş temel Shuriken çeşidi.

Atıldığı zaman dönerek gittiği için sivri kenarlarının saplanma haricinde kesme fonksiyonu da vardır. İnsanların üzerine saplanmadıkları için sinir sistemini felç eden ya da enfeksiyon bulaştıran zehirlere batırılarak kullanılırlardı. Ateşli silahların ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla, Orta Çağ'dan sonra kullanımı azalmıştır.

Shuriken hedefleri öncelikle vücudun açıkta kalan kısımlarıydı: gözler, yüz, eller veya ayaklar. Shuriken bazen hedefi keskin bir darbeyle kesecek şekilde fırlatılır ve yoluna devam eder, kaybolur ve yaranın nedeni konusunda kafa karıştırırdı.[3]

Shuriken, özellikle hira-shuriken, aynı zamanda yeni şekillerde kullanıldı. Toprağa gömülebilir, üzerlerine basanları yaralayabilir, yangına ve ateşe neden olmak için atılmak üzere baruta sarılabilirdi. Zehire batırılmış ve bir alanı zehirli duman bulutuyla kaplayacak şekilde bir bezle de ve ayrıca yakın dövüşte elde taşınan bir silah olarak da kullanılabilirdi.

  1. ^ Fletcher, Daniel (21 Ağustos 2012). Japanese Throwing Weapons: Mastering Shuriken Throwing Techniques (Downloadable Media Included) (İngilizce). Tuttle Publishing. ISBN 978-1-4629-0985-8. 20 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2021. 
  2. ^ Mol, Serge (2003). Classical Weaponry of Japan: Special Weapons and Tactics of the Martial Arts (İngilizce). Kodansha International. ISBN 978-4-7700-2941-6. 18 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2021. 
  3. ^ Shurikens (İngilizce). 10 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2021.