Shirley Muldowney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Shirley Muldowney, Araba pilotu "Motorsports Hall of Fame" / Motorsporları Şöhretler Salonu'nda ilk görev alan kadın pilot oldu. 2001 de, NHRA - National Hot Rod Association / Milli Sıcak Rot Birliği ' nin en iyi 50 pilot listesinde beşinci sıraya girdi ve motorsporlarında kadınların öncülüğünü yaptı

Shirley Muldowney 1960 lı yıllarda, motorsporlarına, hıza ve yarışmaya ilgi duymaya başladı. Hiçbir kadının araba pilotu olamıyacağını düşünen kısa mesafeli araba yarışması menajerleriyle uzun tartışmalardan sonra, Milli Sıcak Rot Birliği ' nin ruhsatlı ilk kadın dragster sürücüsü olmayı başardı. 1977 de arabasını kızgın pembeye boyatarak motorsporu tarihine ismini yazan Muldowney, aynı yıl NHRA Top Fuel şampiyonluğunda üç yarışma kazandı.

1980 de ekip üyesi olan oğlu John'la birlikte Winston ünvanını kazandı. İki dünya şampiyonluğu kazanan ilk yarışmacı oldu ve 1982 senesinde 3. şampiyonluğa da erişti. Büyük başarılarından dolayı Hollywood bir gün kapısını çaldı.

1983 de, Shirley'nin hayatını anlatan Heart Like a Wheel adlı film iki aday teklifiyle sonuçlandı: Bonnie Bedelia, En İyi Aktris Altın Küre Ödülü ve William Theiss, En İyi Kostüm Tasarımı Oscar Ödülü. Bildiğin gibi, Stardoll'da bizler, mükemmel kostümler taşıyan mükemmel aktrislere bayılırız! Üstelik bir de yanlarında hızlı bir arabaları varsa! Aynen Shirley Muldowney gibi!

1984 de yarışma kazası sonucu Muldowney'nin hayatı acımasızca değişti. Aylarca acılar içerisinde kıvrandıktan ve birçok ameliyattan sonra topal kalmasına rağmen yarışmalara ve kazanmalara geri döndü.

Bu da Muldowney'nin hayat felsefesinin doğruluğunu kanıtlayan noktalardan biri oldu: Bir kadın dilediği yerde olabilir, bu saatte 200 km yapan arabanın direksiyonu arkasında olsa bile.