Sherwood Anderson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sherwood Anderson
Doğum13 Eylül 1876
Camden, Ohio, ABD
Ölüm8 Mart 1941 (64 yaşında)
Panama
İmza

Sherwood Anderson, (d. 13 Eylül 1876 , Ohio, ABD - ö. 8 Mart 1941, Panama) Amerikalı yazar.

Eserleri, özellikle hikâyeciliği ardılları olan Ernest Hemingway, William Faulkner, Thomas Wolfe, John Steinbeck, Erskine Caldwell gibi yazarları etkiledi. 20. yüzyılın başında orta ve alt sınıf Amerikalılara ve bireylerin yalnızlık, aidiyet, kimlik gibi evrensel sorunlarına ilişkin yalın, dramatik hikâyeler ve romanlar yazdı. Özellikle Kasabamız kitabında toplanan hikâyelerindeki cinsellik temaları tutucu çevrelerde rahatsızlık yarattı.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Camden, Ohio'da yedi çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. 1898-1900 arasında yaşanan İspanyol-Amerikan savaşı için orduya alındı, fakat harekata katılmadı. Varlıklı bir Ohio ailesinin kızı olan Cornelia Lane ile evlendi ve üç çocukları oldu. 1916'da boşandılar. Aynı yıl ilk romanı Windy McPherson's Son yayımlandı. Üç yıl sonra Marching Men yayımlandı.

Çeşitli anı, öykü ve romanlarla geçen yazın hayatında New Orleans deneyimlerinden temellenen 1925 tarihli Dark Laughter romanı "en çok satanlar" listesine giren tek eseridir. 1941'de Panama'da bir partide içtiği martinideki zeytin kürdanını yutması sonucunda yaşamını yitirdi.

Yazar William Faulkner, Anderson hakkında şöyle der; "Sherwood Anderson aralarında benim de olduğum Amerikan yazarlar kuşağının babası sayılır; o bizden sonrakilerin sürdüreceği bir geleneğin gerçek değeri hiçbir zaman bilinmeyen en önemli temsilcilerinden biridir."

Türkiye'de yayımlanan kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kasabamız, Adam Yayınları, 1984, İstanbul (özgün dilinde adı;Winesburg,Ohio/özgün yayım tarihi:1919), çeviri: Saydam Özel
  • Sherwood Anderson Öyküleri 1, 2006 Epsilon Yayınları
  • Sherwood Anderson Öyküleri 2, 2006 Epsilon Yayınları

Türkiye'de yayımlanan Sherwood Anderson hakkındaki kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Edebiyatta Epifan; Sherwood Anderson'ın Winesburg, Ohio'su,İsmail Öğretir, 2005, Çizgi Kitabevi Yayınları