Shaggy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Shaggy
Genel bilgiler
Doğum adı Orville Richard Burrell
Doğum 22 Ekim 1968 (1968-10-22) (54 yaşında)
Kingston, Jamaika
Tarzlar Reggae, Dancehall
Meslekler Şarkıcı, Söz yazarı, Besteci
Etkin yıllar 1990-günümüz
Müzik şirketi VP
Resmî site www.shaggyonline.com

Orville Richard Burrell ya da sahne adıyla Shaggy (d. 22 Ekim 1968, Kingston), Jamaika asıllı Amerikalı müzisyen ve yapımcıdır. Sahne ismi Shaggy'yi Scooby-Doo isimli çizgi filmdeki karakter Shaggy'den almıştır. Reggae tarzı müzikleriyle tanınmaktadır.

Ailesiyle birlikte New York'a taşınmasının ardından 1988 yılında ilk single’ını çıkardı. Yerel bir başarı kaydetti ama aynı yıl orduya katılınca müzik kariyerinde bir duraklama yaşadı. Körfez Savaşı sırasında Irak’a giden sanatçı, dönüşünde müzik kariyerine yönelmeye karar verdi.

1993 yılında ilk single’ı "Oh Carolina"ı yayınladı ve İngiltere listelerinde bir numaraya yerleşti. 95 yılına kadar çeşitli projelerde yer aldı ve 1995 yılında, 90’lı yılların en tanınan şarkılarından biri olan "Boombastic"i yayınladı. Albüme adını veren single, pop listelerinde 3 numaraya, R&B listelerinde ise 1 numaraya yükseldi. Albüm "En İyi Reggae Albümü" dalında Grammy ödülünü aldı.[kaynak belirtilmeli]

Bu başarının ardından dünya turnesine çıkan Shaggy, 1996’da Maxi Priest ile düet yaptı ve "That Girl"ü yayınladı. 1997 yılında Midnite Lover adlı albümünü piyasaya süren sanatçı, bu albümün pek de başarılı olmaması nedeniyle plak şirketiyle olan anlaşmasını kaybetti.

Shaggy, film müzikleriyle çalışmalarına devam etti. "Luv Me, Luv Me" ve "Hope" singlelarıyla yine dikkatleri üzerine çekti ve bu başarı ona başarılı bir plak şirketiyle yeni bir anlaşma kazandırdı. 2000 yılında çıkardığı Hot Shot albümü, çok başarılı oldu ve bu albümden çıkan "It Wasn’t Me" single’ı 2001’de listelerde 1 numaraya ulaştı.[kaynak belirtilmeli]

Shaggy, 2002’de bir 'greatest hits' albümü yayınladıktan sonra Lucky Day albümünü yayınladı. Bu albüm, Hot Shot kadar başarılı olamadı ve Shaggy’nin bir sonraki albüm çalışması ise 2005 yılında geldi. Ancak Clothes Drop adını taşıyan bu albüm de beklediği kadar ilgi çekmedi.

2007'nin Ekim ayında yayınlanan Intoxication albümünün ilk video klibini "Church Heathen"'a çeken Shaggy, sonraki single için Akon'la ortak çalışması "What's Love"'ı seçti. Ardından da "Bonafide Girl", "Donya" , "Feel The Rush" ve "Like a Superstar" parçaları geldi.

2009'da Gary "Nesta" Pine ile ortak çalışması "Fly High" adlı single parçasını piyasaya sürdü.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]