Semra Ertan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Semra Ertan (31 Mayıs 1956, Mersin, Türkiye - 26 Mayıs 1982, Hamburg, Almanya), zenofobi karşıtı Türk göçmeni işçi ve yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Semra Ertan 31 Mayıs 1956 yılında Mersin'de doğdu. 15 yaşında Almanya'nın Kiel ve Hamburg kentlerinde göçmen işçi olarak çalışan babası Gani Bilir ve annesi Vehbiye Bilir'in yanına yerleşti. Tercüman olarak çalışmasının dışında 350'den fazla şiir ve siyasi hiciv yazısı yazdı. Lirizm tutkunu olan Ertan'ın "Mein Name ist Ausländer" (Benim Adım Yabancı) adlı şiiri Türk okul kitaplarında basılmıştır. Ertan'ın ayrıca Almanya'da basılmış ve "yalnızlığın göçmenler üzerindeki duygusal ve fiziksel etkilerini" anlatan kitapları da bulunmaktadır [1].

Ertan, 26. doğum gününden birkaç gün önce zamanın en büyük Alman medya yayımcısı Norddeutscher Rundfunk ile iletişime geçmiş ve Almanya'da giderek artan yabancı düşmanlığını protesto etmek adına kendisini yakarak öldüreceğini söylemiştir. 26 Mayıs 1982 günü Hamburg'un St. Pauli semtinde bulunan Simon-von-Utrecht-Straße ve Detlef-Bremer-Straße sokakları kesişim noktasında kendisini bir benzin istasyonundan aldığı 5 litre benzin ile ateşe veren Ertan, yakından geçen bir polis ekibinin müdahalesine rağmen daha sonra vücudundaki yanıkların ciddiyeti sebebiyle hastanede hayatını kaybetmiştir.

Sosyal etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman araştırmacı gazeteci Günter Wallraff 1985 yılında yazdığı Ganz Unten (En Alttakiler) adlı kitabını Ertan'a adamıştır.

Alman romancı Sten Nadolny 1990 yılında yazdığı Selim oder Die Gabe der Rede adlı romanını Ertan'ın intiharına dayanarak oluşturmuştur. Romanının ana karakteri Ertan'dan uyarlanan Ayşe'dir.

Cana Bilir-Meier tarafından 2013 yılında çekilen "Semra Ertan" isimli kısa belgesel film YOUKI Uluslararası Film Festivali'nde ödül kazanmıştır.

  1. ^ https://books.google.com.tr/books?id=NEmmPE_hl0YC&pg=PA228&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false