Selene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luna heykeli
Selen ve ona eşlik eden Phosphoros ile Hesperos; mermer sunak, Louvre
Selene, Pergamonmuseum, Berlin

Selene, (Grekçe: Σελήνη, "ay") veya Mene (Grekçe: Μήνη),[1] Yunan mitolojisindeki ay tanrıçası. Hyperion ve Theia isimli titanların kızıdır.[2] Zeus'tan Pandia isminde kızı olmuştur. Geleneksel ilahi soyağacına göre Helios, yani güneş, Selene'nin erkek kardeşiydi. Helios gökyüzündeki yolculuğunu bitirdiğinde, Selene kendi yolculuğuna başlardı. Ayrıca şafak tanrıçası Eos da onun kardeşiydi. Roma mitolojisindeki muadili Luna'dır. Selene isminin, Yunanca kökenli "ışık" anlamındaki selas (Grekçeσέλας) ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.[3]

Roma hakimiyeti sırasında Selene git gide Artemis ile ilişkilendirilmeye başlanmıştır. Bu nedenle bazı yazarlar onu Artemis gibi tanımlamış ve tasvir etmişlerdir. Hatta bu nedenle Zeus veya Pallas'ın kızı olarak tanımlandığı da olmuştur. Aynı durum Helios'un Apollon olarak ele alınmasıyla da gözlemlenmiştir.[1]

Sanat eserlerinde, Selene bir çift at veya öküz tarafından çekilen gümüş bir savaş arabasını süren, solgun yüzlü güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Sıklıkla, başında bir yarım ay ve elinde bir meşale ile bir atı veya boğayı sürerken resmedilmiştir.

Ayrıca bir efsaneye göre Selene Pandora'dan son çıkan şeyi yani umudu korumakla görevliydi. Kendisine yardımcı olarak dünyadan kızlar seçerdi. Bu kızlar, insanları dünyadaki kötülüklerden korumaya ve uzak tutmaya çalışırlardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Hard, p. 46; Oxford Classical Dictionary, s.v. Selene; Smith, s.v. Selene 5 Kasım 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. ^ Hesiod, Theogony 371–374 29 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. ^ Athanassakis and Wolkow, p. 90, on lines 1–2; Kerényi, pp. 196–197; Keightley, p. 56.