Sebze orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sebze Orkestrası, (Das erste Wiener Gemüseorchester) Avusturya'nın Viyana kentinde on bir müzisyen (10 müzisyen, 1 aşçı ve bir ses teknisyeni) bir araya gelip ilginç özelliği müzik aletlerinin sebzeden yapılan bir orkestra kurdu. Sebze orkestrası taze sebzeleri soyarak, keserek ya da oyarak birer müzik aleti yapıyorlar. Mesela havuç flüt, balkabağı davul, pırasa keman yapıyorlar. İşe ilk 1997'de domatesle başladılar.

Zaman geçtikçe daha yeni ve daha ilginç müzik aletleri yaptılar. Hala arayışları ve çalışmaları sürüyor. Asıl amaçları yeni sesleri, ses dünyasını keşfetmek. Neden sebze sorusunu ise şöyle açıklıyorlar: "Sebzelerin, seslerinin yanı sıra çok güzel kokuları ve tatları var!"

İlk konserlerini Viyana'da verdiler. Kısa sürede ünlüleri hemen hemen tüm dünyaya yayıldı. Her konserden önce manava ve pazara uğruyor, en güzel sebzeleri kendi elleri ile seçiyorlar. Daha sonra ilginç müzik aletleri yaratıyorlar. Orkestra, bazı sebzelerin fazla uğraş gerektirmediğini, bazı sebzelerin ise çok uğraş gerektirdiğini söylüyor.

Her konser için yaklaşık 30 kilogram sebze gerekiyor. Artan sebzelerin bir kısmı ile çorba yapılarak konser sonrası izleyicilere sunuluyor, bir kısmı da doğal gübreye dönüştürülmek üzere ayırıyorlar. Kullanılan müzik aletleri konserden sonra izleyicilere dağıtılıyor.

Orkestra üyeleri Juergen Berlakovich, Verena Fuchs, Susanna Gartmayer, Barbara Kaiser, Matthias Meinharter, Jörg Piringer, Ingrid Schlögl, Ulrich Troyer, Stefan Voglsinger ve Martina Winkler oluşmaktadır. Üç albüm yayınlamışlardır: Gemise (1999), Automate (2003) ve Onionoise (2010). Avrupa'ya, ABD'ye, Çin ve Singapur'a konser turları yapmışlardır.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Events" (İngilizce). vegetableorchestra.org sitesi. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2012.