Sebilürreşad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sebilürreşad
Sırat-ı Müstakim Ön Kapak.jpg
Sırat-ı Müstakim dergisinin ilk sayısının ön kapağı
İlk sayı Ağustos 1908
Son sayı 1966
Yayım sıklığı Haftalık
Ülke Osmanlı Devleti, Türkiye
Dil Türkçe

Sebilürreşad, 1908 Ağustos'unda Eşref Edip Fergan ve Mehmet Âkif Ersoy tarafından Sırat-ı Müstakim adıyla çıkarılmaya başlanan dergi. İslamcılık hareketinin en önemli yayın organı idi. Derginin en büyük özelliklerinden birisi de Safahat'ın tamamına yakınının burada yayımlanmış olmasıdır. 1966 yılında yayın hayatına son verilmiştir.

Sırat-ı Müstakim, başyazarlığını Mehmet Akif’in yaptığı ve İslamcılık Düşüncesi’nin kendini kurduğu, İslamcılık Hareketi’nin tezlerini oluşturduğu haftalık yayınlanan bir İslami dergiydi. 1908-1925 yılları arasında, 641 sayı yayınlanmış ve 183. Sayıdan sonra Sebilürreşad adıyla yayımına devam edilmiştir. İstanbul’da çıkarılan gazete, Anadolu’nun birçok bölgesinde de yayınlanmış, ilaveten Rusya, Hindistan ve Ortadoğu Müslümanlarının da gündemini belirleyebilmiştir[1].
Ebül’ula Mardin ve Eşref Edip’in kurduğu bu haftalık derginin yazarları arasında başta Mehmet Akif olmak üzere Abdülaziz Çaviş, Bereketzade İsmail Hakkı, Babanzade Ahmet Naim, Ferit Kam, Mehmet Fahrettin, İzmirli İsmail Hakkı, Tâhir'ül_Mevlevî, Aksekili Ahmet Hamdi, Mehmet Şemsettin Günaltay, Manastırlı İsmail Hakkı, Bursalı Mehmet Tahir, Akçuraoğlu Yusuf, Ahmet Ağaoğlu vardır.[2]

Derginin genel politikası İslam Birliği, İslam ahlakı, Kur'an ve Sünnete dönüş, Avrupa'nın sadece teknolojisinin alınması üzerinedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]