Seçköy, Osmangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Seçköy
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Osmangazi
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 702
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16370
İnternet sitesi: [2]

Seçköy, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalle Bursa’nın kuzeyinde, kente 32 km uzaklıktadır. Daha önce Gemlik’in Ericek Köyü’nün aşiret başkanı , burasını beğenip seçmiş.Ve ‘seç-tim’ dediği için bu adı aldığı söylenmektedir. 1685 Tarihli bir kadı sicilinde adı geçen “Şeyhköy” bu olmalıdır. Kaynaklarda adı “Şeyhköy” olarak Gösterilen köy ile Seçköy’ ün aynı olduğunu Sanıyorum .Çünkü özellikle son yıllardaki yıllıklarda Seçköy’ün adı geçmezken Şeyhköy’ü vardır. Nitekim eski haritalarda da Seçköy’ün Şeyh Biçiminde yazıldığı görülmüştür. Olasılıkla adı , Şeyh’ten galattır. 1895 ve 1908 yıllığına göre 139 hane bulunan mahallede 1927 yılında 370 , 1990 yılında 771 , 1997 yılında 700 kişi yaşamaktaydı. Mahallenin bulunduğu alan ormanlıktır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin en önemli sosyal etkinliği her yıl mayıs ayı sonunda pazar gününe rastlıyacak şekilde düzenlenen ve "Dide Şenliği" (Dede Şenliği) diye adlandırılan programdır. Bu kapsamda Mahallenin arkasında tepede bulunan dedenin mezarı başında bütün köylü toplanır Kur'an okunur, dua edilir, gelenlere pilav ve helva dağıtılır. Bu arada taze asma yaprağından yapılmış yaprak sarma ikram edilmesi de adet haline gelmiştir. Bu program Mahalleden başka yerlere taşınmış olan Seçköylülerin de katılmış olmaları dolayısıyla uzun zamandır hatta yıllardır bir birini görememiş kişiler için önemli bir fırsattır. Mahallede düğün ve sünnetlerde davet yemekle başlar. Cenazelerde de katılanlara cantık diye adlandırılan Bursa'ya has bir pide çeşidi ikram edilir.

Dünyaca ünlü ozan Nâzım Hikmet tarafından Bursa mapushanesinde keşfedilip yetiştirilen ünlü ressam İbrahim Balaban Seçköy'de dünyaya gelmiştir ve uzun yıllar burada yaşamıştır; kendisi gibi ressam olan oğlu Hasan Nazım Balaban da bu mahallede doğmuş ve köy okulunda 2 yıl okumuştur.

Seçköy, Nâzım Hikmet'in "Memleketimden İnsan Manzaraları" destanında ve İbrahim Balaban'ın iki tablosu için yazmış olduğu şiirlerde geçmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 32 km, Osmangazi ilçesine 32 km uzaklıktadır. Rakım 460 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2013

2007

629

663

2000 702
1997 795

Mahallenin nüfus yapısı yaklaşık tamamını Manavlardan oluşmaktadır. Köy uzun yıllar Bursa merkeze göç vermiş olup mahalleden göç edenler özellikle Atıcılar mahallesinde yoğunlaşmış durumdadırlar.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal faaliyetler her geçen yıl meyvecilik yönünde gelişmektedir. Meyve olarak Bursa siyah inciri, kiraz, şeftali, zeytin, erik, üzüm başta olmak üzere çeşitlilik gösterir. Özellikle İncir ve kiraz ihracat kalitesinde bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Diğer taraftan karpuz, kavun, domates, biber, bamya, fasulye üretimi köylünün diğer üretim ve gelir kaynağıdır. Mahallede üretilen meyve sebzeler organik ve hormonsuz olması dolayısıyla özellikle tercih edilmektedir. Hayvancılıkla ilgili faaliyetler mahallede meyveciliğin gelişmesiyle birlikte sürekli azalmaktadır. Şu anda mahallede keçi ve koyun besleyen birkaç aile kalmıştır. diğer ailelerde ise sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına beslenen büyük ve küçükbaş hayvanlar bulunmaktadır. Mahallede tarımsal konularda danışmanlık yapmak üzere görevli ziraat mühendisi bulunmaktadır. Mahallede köylünün tarımsal faaliyetlerini desteklemek, gerek ihtiyaç duydukları mazot, gübre, ilaç vs. ürünleri temin etmek, gerekse ürünlerini değerlendirmelerine yardımcı olmak üzere başarılı çalışmaları bulunan kooperatif bulunmaktadır. Meyve sezonunda ihracatçı firmalar ve büyük şehirlerin hallerinde faaliyet gösteren tüccarlar mahallede meyve alım ofisleri açmaktadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. İlköğretim okulunda 8 derslik 120 öğrenci bulunmaktadır. Okulda ana sınıfı da açılmıştır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi kısmi olarak vardır. Bursa'nın doğal gaz şebekesi mahalleden geçmesine rağmen mahallede doğal gaz şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Çocuk parkı bulunmaktadır. Yeni İlköğretim okulu binasının yapılması sonrasında boşa çıkan eski okul binası muhtarlığa tahsis edilmiş olup muhtarlık tarafından sosyal tesis ve düğün salonu olarak düzenlenmiştir. Mahalleye ulaşım Demirtaş-Avdancık Köyü üzerinden, Dürdane rampası-Selçukgazi Köyü üzerinden ve Gemlik- Muratoba Köyü üzerinden ulaşım mümkündür. Diğer taraftan mahallenin Dışkaya, Ericek, Şükriye, Hamidiye ve Katırlı köyleriyle yol bağlantısı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]