Seçköy, Osmangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Seçköy
—  Köy  —
Bursa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Osmangazi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 702
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16370
İnternet sitesi: [2]

Seçköy, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmangazi ilçesine bağlı bir köy. Bursa’nın kuzeyinde, kente 32 km uzaklıktadır. Daha önce Gemlik’in Ericek Köyü’nün aşiret başkanı , burasını beğenip seçmiş.Ve ‘seç-tim’ dediği için bu adı aldığı söylenmektedir. 1685 Tarihli bir kadı sicilinde adı geçen “Şeyhköy” bu olmalıdır. Kaynaklarda adı “Şeyhköy” olarak Gösterilen köy ile Seçköy’ ün aynı olduğunu Sanıyorum .Çünkü özellikle son yıllardaki yıllıklarda Seçköy’ün adı geçmezken Şeyhköy’ü vardır. Nitekim eski haritalarda da Seçköy’ün Şeyh Biçiminde yazıldığı görülmüştür. Olasılıkla adı , Şeyh’ten galattır. 1895 ve 1908 yıllığına göre 139 hane bulunan köyde 1927 yılında 370 , 1990 yılında 771 , 1997 yılında 700 kişi yaşamaktaydı. Köyün bulunduğu alan ormanlıktır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün en önemli sosyal etkinliği her yıl mayıs ayı sonunda pazar gününe rastlıyacak şekilde düzenlenen ve "Dide Şenliği" (Dede Şenliği) diye adlandırılan programdır. Bu kapsamda Köyün arkasında tepede bulunan dedenin mezarı başında bütün köylü toplanır Kur'an okunur, dua edilir, gelenlere pilav ve helva dağıtılır. Bu arada taze asma yaprağından yapılmış yaprak sarma ikram edilmesi de adet haline gelmiştir. Bu program Köyden başka yerlere taşınmış olan Seçköylülerin de katılmış olmaları dolayısıyla uzun zamandır hatta yıllardır bir birini görememiş kişiler için önemli bir fırsattır. Köyde düğün ve sünnetlerde davet yemekle başlar. Cenazelerde de katılanlara cantık diye adlandırılan Bursa'ya has bir pide çeşidi ikram edilir.

Dünyaca ünlü ozan Nazım Hikmet tarafından Bursa mapushanesinde keşfedilip yetiştirilen ünlü ressam İbrahim Balaban Seçköy'de dünyaya gelmiştir ve uzun yıllar burada yaşamıştır; kendisi gibi ressam olan oğlu Hasan Nazım Balaban da bu köyde doğmuş ve köy okulunda 2 yıl okumuştur.

Seçköy, Nazım Hikmet'in "Memleketimden İnsan Manzaraları" destanında ve İbrahim Balaban'ın iki tablosu için yazmış olduğu şiirlerde geçmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 32 km, Osmangazi ilçesine 32 km uzaklıktadır. Rakım 460 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013

2007

629

663

2000 702
1997 795

Köyün nüfus yapısı yaklaşık tamamını Manav (Batı Anadolu'da yoğunlaşan Türk soylu halk) oluşmaktadır. Köy uzun yıllar Bursa merkeze göç vermiş olup köyden göç edenler özellikle Atıcılar mahallesinde yoğunlaşmış durumdadırlar.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal faaliyetler her geçen yıl meyvecilik yönünde gelişmektedir. Meyve olarak Bursa siyah inciri, kiraz, şeftali, zeytin, erik, üzüm başta olmak üzere çeşitlilik gösterir. Özellikle İncir ve kiraz ihracat kalitesinde bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Diğer taraftan karpuz, kavun, domates, biber, bamya, fasülye üretimi köylünün diğer üretim ve gelir kaynağıdır. Köyde üretilen meyve sebzeler organik ve hormonsuz olması dolayısıyla özellikle tercih edilmektedir. Hayvancılıkla ilgili faaliyetler köyde meyveciliğin gelişmesiyle birlikte sürekli azalmaktadır. Şu anda köyde keçi ve koyun besleyen birkaç aile kalmıştır. diğer ailelerde ise sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına beslenen büyük ve küçükbaş hayvanlar bulunmaktadır. Köyde tarımsal konularda danışmanlık yapmak üzere görevli ziraat mühendisi bulunmaktadır. Köyde köylünün tarımsal faaliyetlerini desteklemek, gerek ihtiyaç duydukları mazot, gübre, ilaç vs. ürünleri temin etmek, gerekse ürünlerini değerlendirmelerine yardımcı olmak üzere başarılı çalışmaları bulunan kooperatif bulunmaktadır. Meyve sezonunda ihracatçı firmalar ve büyük şehirlerin hallerinde faaliyet gösteren tüccarlar köyde meyve alım ofisleri açmaktadırlar.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Mehmet BAYRAKTAR
2009 - Rıfat DOĞRU
2004 - Hasan BALABAN
1999 - Hüseyin ŞAHİN
1994- Mustafa KAYMAK
1992- Hüseyin ŞAHİN
1989 -Hasan ÖZDEMİR
1984 -Enver TETİK

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. İlköğretim okulunda 8 derslik 120 öğrenci bulunmaktadır. Okulda ana sınıfı da açılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi kısmi olarak vardır. Bursa'nın doğal gaz şebekesi köyden geçmesine rağmen köyde doğal gaz şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çocuk parkı bulunmaktadır. Yeni İlköğretim okulu binasının yapılması sonrasında boşa çıkan eski okul binası muhtarlığa tahsis edilmiş olup muhtarlık tarafından sosyal tesis ve düğün salonu olarak düzenlenmiştir. Köye ulaşım Demirtaş-Avdancık Köyü üzerinden, Dürdane rampası-Selçukgazi Köyü üzerinden ve Gemlik- Muratoba Köyü üzerinden ulaşım mümkündür. Diğer taraftan köyün Dışkaya, Ericek, Şükriye, Hamidiye ve Katırlı köyleriyle yol bağlantısı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]