Scrubs (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scrubs
TürKomedi
Proje tasarımcısıBill Lawrence
BaşrolZach Braff
Sarah Chalke
Donald Faison
Neil Flynn
Ken Jenkins
John C. McGinley
Judy Reyes
ÜlkeABD
Bölüm sayısı182
Yapım
Gösterim süresi21 Dakika
Yayın bilgileri
KanalNBC (2001-2008)
ABC (2009-2010)
Yayın tarihi2 Ekim 2001 - 17 Mart 2010

Scrubs ABD yapımı bir komedi dizisidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi çoğunlukla, Bill Lawrence tarafından yaratılmış olan, kurgusal Sacred Heart hastanesinde geçer. Baş karakter John "J.D." Dorian'ın kafasındaki sesler ve hayal dünyası ile renklendirilen bir anlatım tekniği izlenir. Konusu ise şöyledir: Tıp okulundan yeni mezun olan J.D. ve üniversiteye başladığı günden beri en iyi arkadaşı olan Turk, Sacred Heart hastanesinde stajyer olarak çalışmaya başlarlar. J.D.'nin hayatı, kendisiyle aynı anda stajyerliğe başlayan depresif genç kız Elliot ile tanışınca ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Turk ise, 8 yıllık hemşire olan latin kökenli Carla'dan hoşlanır. Elbette, uzun sürecek olan bu stajyerlik döneminde yediği içtiği ayrı gitmeyen iki arkadaşın başına gelecek en önemli şey aşk değildir. J.D'nin, hastanedeki ilk gününde tanıştığı vurdumduymaz başhekim Dr. Kelso ve kendine has tedavi yöntemleri olan Dr. Cox arasında bir seçim yapması gerekmektedir. Acaba önündeki uzun stajyerlerik döneminde hangisi J.D'nin akıl hocası olacaktır ? Sorunlar sadece bunlarla sınırlı da değildir tabii... Hastaneye adım attığı anda tartıştığı ve doktorluğu boyunca kendisine hayatı zindan edecek olan hademeye de dikkat etmelidir J.D. ... Tabii bütün bu karakterler birleşince de ortaya bir komedi şöleni çıkması gayet doğaldır...

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rolü
Zach Braff Dr. John Michael "J.D." Dorian
Sarah Chalke Dr. Elliot Reid
Donald Faison Dr. Christopher Duncan Turk
Neil Flynn Janitor
Ken Jenkins Dr. Robert "Bob" Kelso
John C. McGinley Dr. Percival "Perry" Cox
Judy Reyes Nurse Carla Espinosa

Sezon Özetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 1[değiştir | kaynağı değiştir]

John Dorian, Elliot Reid ve Christopher Turk'ün stajyer olarak ilk yıllarını konu alır.
ABD'de 2 Ekim 2001 yılında başlamış, 21 Mayıs 2002'de sona ermiştir.

Sezon 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktorların hastanedeki ikinci yıllarını anlatır.
26 Eylül 2002 ve 17 Nisan 2003 tarihleri arasında yayınlanmıştır.

Sezon 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktorların hastanedeki üçüncü yılını anlatır. J.D., 3 yıldır peşinden koştuğu Elliot'u tavlamayı başarır, ancak sonra onu aslında hiç istememiş olduğunu fark eder. Sezon sonunda Turk ve Carla evlenirler.
2 Ekim 2003 ve 4 Mayıs 2004 tarihleri arasında yayınlanmıştır.

Sezon 4[değiştir | kaynağı değiştir]

J.D. ve Elliot artık birer uzman doktor olmuşlardır. Hastanede 4. yıllarına gelmişlerdir ve eğitim süreçleri kısmen bitmiştir. Sezon sonunda J.D. ayrı eve çıkar.
31 Ağustos 2004 ve 10 Mayıs 2005 tarihleri arasında yayınlanmıştır.

Sezon 5[değiştir | kaynağı değiştir]

Artık Elliot farklı bir hastanededir ve J.D. de eğitim sürecini tamamlayıp, gerçek bir doktor olmuştur. J.D. artık kendi stajyerlerini bile eğitmeye başlamıştır.
3 Ocak ve 16 Mayıs 2006 tarihleri arasında yayınlanmıştır.

Sezon 6[değiştir | kaynağı değiştir]

John ilk radevusunda çıktığı kız arkadaşını hamile bırakmış ona tam olarak aşık olamadığı için babalık görevinde zorluklar onu beklemektedir. Elliot ise evlenmek üzere olduğu sevgilisinden ayrılır. Olaylar daha karışık bir hal almaya başlar. 30 Kasım 2006 ve 17 Mayıs 2007 tarihleri arasında yayınlanmıştır.

Sezon 7[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Ekim 2007 ve 8 Mayıs 2008 tarihleri arasında yayınlanmıştır. Bu sezonun sonunda Scrubs ekibi, NBC Televizyonu ile yollarını ayıracaktır.

Sezon 8[değiştir | kaynağı değiştir]

8.Sezon son sezon olarak açıklanmış, 6 Ocak ve 6 Mayıs 2009 tarihleri arasında yayınlanmıştır. Scrubs, "My Finale:Part 2" bölümüyle sona ermiştir. Bunun nedenleri arasında Zach Braff ve Judy Reyes'in diziden ayrılma haberi, birçok kez yayından kaldırılma noktasına gelen Scrubs'ın limitini aşmış olması gibi nedenler vardır.

Sezon 9[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Aralık 2009'da ABC kanalında başlamış, 17 Mart 2010'da 13. bölümüyle sona ermiştir. 14 Mayıs 2010 tarihinde NBC kanalı dizinin iptal edildiği açıklanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]