Sayca, İmamoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sayca
—  Köy  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe İmamoğlu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 684
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sayca, Adana ilinin İmamoğlu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle Say kelimesinin anlamın ne demek onu açıklayalım say; çalışma, emek; iri, büyük kaya. düz ,ince, yassı tabaka halinde taş. dik kayalık, taşlık yer.

Burdan da anlaşılacağı gibi çok eski tarihlerde daha buraya köy kurulmadan önce burası düz bi arazi idi ve Türkiye'de yerleşik hayata geçmek hızlanmaya başlamıştı artık göçebelik yerini yavaş yavaş yerleşik hayata bırakmaya başlamıştı. Yazın hayvanlarını bu güzergahtan Kayseri'ye yaylaklara çıkaran Çukurova halkı kabile kabile belli bi bölgeyi yurt edinmişler ve topluluk oluşturmaya başlamışlardı.

İlk olarak bu mıntıkayı düşünenler o zamanın en zeki göçebeleriymiş ki çünkü -bi tarafta akan seyhan nehrinin olması hayvanların su ihtiyacını karşılayabilmeleri açısından önem taşıyordu.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar Türkmenleri Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 60 km, İmamoğlu ilçesine 28 km uzaklıktadır. Toros dağlarının doğu etekleri kıyısında çatalan baraj gölü ile çevrilmiş bi ada görünümünde eşsiz doğa güzelliğiyle gezilip görülmesi gereken alternatif turizm arayanlar için şirin bir köydür. Balıkçıların uğrak yeridir...Bir hafta sonu için neden olmasın diyebileceğiniz bir yerdir...

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusu geçmişte 1000'in üzerinde iken sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı adana il merkezine yapılan göçlerle azalmıştır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 684
1997 687

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde artık tarımın yerini bir nevi büyükbaş hayvancılık almaya başlamıştır. Devletin Hayvancılığı desteklemesiyle köyde yavaş yavaş büyükbaş hayvancılık gelişmeye başlamış olup bir taraftan da yıllardır süre gelen tarım ile uğraşılmaya devam edilmektedir...köyümüzün bir de son yıllarda ekonomisi düze çıkmış ama insanlık misafirperverlik sıfırın altına inmiştir nerde 25 yıl önceki güzelim sayca köyü nerde şimdiki zengin ekonomisi güzel sayca köyü. bundan 25 yıl öncesine kadar dürüstlüğü insanlığı misafirperverliği ile ün salmış sayca köyü. lojman eksiği olduğu için köye gelen öğretmeni imamı evinde barındıran sayca köyü şimdi kahveye gelen misafire bir çay ikram etmek den aciz böyle ekonomisi düzgün zamanda ,bizler merkeze bağlı bıcılgan(yağızlar) köyünün içinden geçeriz ve selam verdiğimizde almazlardı kızardık bir selamı dahi almıyorlar diye ama maalesef şimdi biz o köyü geçmişiz acizlikte . vay benim sayca köyüm vayy.

Köyümüzde tam bir tv dizisi çekilecek mükemmler yerler olduğunu burdan duyurmak istiyoruz...

Gavemiz var dükkanımız var, memedimiz var, hasanımız var, süprüzümüz var, hacımız var.. avrupa amet bile var

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Otobüsçü Bilâl
1999 - Gumlu Memet
1994 - Koku Amet
1989 - Koku Amet
1984 - Hatîp Hoca

genel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün yolu yeni asfaltlanmıştır. Ağır Yük kamyonlarının girişi yasaklanmıştır. lütfen kamyonla gelmemeye çalışın..

kahvemize dilenciler giremez ama fukara başımızn tacıdır..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]