Sauron'un Ağzı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sauron'un Ağzı
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Unvanı/Diğer adıBarad-dûr Komutanı Kara-Uruk Komutanı
İsminin anlamıSauron'un Habercisi (Naibi)
Irkıİnsan (Kara Numenor)
SilahıKara Asa ve Kılıç

J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde Sauron'un Ağzı, Yüzük Savaşı'nın son çarpışması olan Morannon Savaşı'nda, Kara Kapı'dan çıkarak Aragorn ve Gandalf ile konuşan elçidir. Karanlık Kule Barad-dûr'un sözcüsü, Karanlıkların Efendisi Sauron'un naibidir.

Soyunun Kara Numenorlar'dan geldiği söylenir. Kara Numenorlar, Numenor soyundan gelen, Doğu'ya ilerleyen ve Karanlıklar Efendisi Sauron'un şeytani gücünün cazibesine kapılan bir insan topluluğudur. Sauron'un Ağzı, Sauron tekrar güçlenip Mordor'a dönünce Sauron'un hizmetine girmiş, Karanlık Kule'de görev almış ve Sauron'un gözünde hızla yükselmişti. Bütün orklardan ve uruklardan daha zalimdir.

Sauron'un Ağzı denmesinin sebebi Sauron'un diğer ordu kumandanlarıyla iletişim kurmak için onu görevlendirmesidir. Peter Jackson'ın filminde Sauron'un Ağzı, Aragorn tarafından öldürülmüştür. Kitapta anlatılanlar farklıdır. Sauron'un Ağzı'nın ölümü kitapta da anlatılmaz, sadece konuşma bittikten sonra geri döndüğü ve Mordor ordusunu savaşa gönderdiği belirtilir.

Önemli bir özelliği bir kişiyi üzerek, öldürerek ya da nispet yaparak tecrübe kazanıp kendini Sauron'a iyi bir komutan olarak göstermesidir.

Kralın Dönüşü'nde onunla ilgili son bilgi, batının komutanları ile konuştuktan sonra atını dört nala Cirith Gorgor'a sürmesidir. Kitapta ölümü anlatılmaz. Onun Sauron'dan sonraki düşman olup Sauron'un izinden gittiği ileri sürülür. Bu teori Orta Dünya kitaplarının sonuncusu olan "People of Middle-Earth" kitabının son bölümüne (New Shadow, Tr. "yeni gölge") dayanır. Bu bölüm Tolkien bu kitabı tamamlayamadan öldüğü için yarım kalmıştır. Sauron'un Ağzı'nın "yeni gölge" olabileceği iddiası vardır.