Sardinella

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Sardinella
Sardinella gibbosa.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Perciformes
Familya: Scombridae
Cins: Sardina
Tür: S. scombrus
Binominal adı
S. pilchardus
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Sardinella ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Sardinella ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Sardinella Atlantik, Hint ve Pasifik Okyanusu'nda bulunan Clupeidae ailesinde bir balık cinsidir. Tropikal ve subtropikal okyanusların ılık sularında bol miktarda bulunurlar. Yetişkinler genellikle kıyı, okul, deniz balıklarıdır, ancak gençler genellikle lagünlerde ve estuari ağarelerinde bulunurlar. Bu türler aralıkları ve belirli vücut özellikleri ile ayırt edilir, ancak çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Cinsinin balığının başın üst skalasında yedi ila 14 çizgili işaret vardır. Raket şeklindeki supramaxilla kemikleri karakteristiktir; Sardinella'yı diğer cinslerden ayırırlar ve şekilleri türleri ayırt etmeye yardımcı olur. Eşleştirilmiş sele ölçekleri ve genişletilmiş kanat ışınları eşleştirdiler.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Froese, R. and D. Pauly. Editors. (2019). FishBase. Sardinella pacifica Hata & Motomura, 2019. Accessed through: World Register of Marine Species at: http://www.marinespecies.org/aphia.php?p=taxdetails&id=1332810 on 2019-03-12
  2. ^ Stern, N., Rinkevich, B. & Goren, M. (2016): Integrative approach revises the frequently misidentified species of Sardinella (Clupeidae) of the Indo-West Pacific Ocean. Journal of Fish Biology, 89 (5): 2282–2305.