Sapporo Tıp Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sapporo Tıp Üniversitesi
札幌医科大学
Sapporo Tıp Üniversitesi Binası
Sapporo Tıp Üniversitesi Binası
Kuruluş 1950
Tür Kamu
Başkan Taiji Tsukamoto[1]
Öğrenciler 1016 (2006)[2]
Konum Sapporo, Hokkaidō, Japonya
Yerleşke Kentsel
Web sitesi www.web.sapmed.ac.jp

Sapporo Tıp Üniversitesi (札幌医科大学 Sapporo ika daigaku) Chūō-ku, Sapporo, Hokkaidō, Japonya’da bulunan bir devlet üniversitesidir. Okulun öncüsü 1945'te kuruldu ve 1950'de üniversite olarak tanındı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hokkaidō Kadın Tıp Fakültesi (北海道立女子医学専門学校 Hokkaidōritsu joshi igaku semmon gakkō), üniversitenin öncüsü, 1945 yılında kuruldu. Sapporo Tıp Üniversitesi, 1950 yılında Tıp Fakültesi ile kuruldu ve 1956'da da Hokkaid'in gelişim projesinin bir parçası olarak Tıp Enstitüsü kuruldu.[3]

1968'de, kalp ameliyatının öncülerinden biri olan Jurō Wada, Japonya'da ilk kez bir kalp nakli gerçekleştirdi ve daha sonra Wada Kalp Nakli Olayında başarısızlıkla suçlandı.[4] Sapporo Tıp Üniversitesi Hijyen Gençler Koleji 1983 yılında kurulmuş ve 1993 yılında mevcut Sağlık Bilimleri Yüksekokulu'na yerleştirilmiş ve yeniden düzenlenmiştir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, Sapporo Tıp Üniversitesi Hastanesi adlı bağlı bir hastaneye sahiptir ve organ nakli de dahil olmak üzere birçok ameliyat gerçekleştirmiştir. Bilomedikal Araştırma Merkezi, Deniz Biyoloji Enstitüsü, Biyomedikal Merkezi ve Hayvan Araştırma Merkezi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitede ayrıca Hokkaidō Üniversitesi ve Otaru Ticaret Üniversitesi'ne bağlı bazı laboratuvarlar ve enstitüler bulunmaktadır.

Önemli mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://web.sapmed.ac.jp/e/
  2. ^ university outline in 2006 (pdf file)
  3. ^ http://www.gotojp.net/schools_detail262.htm
  4. ^ http://taranco.hp.infoseek.co.jp/noshi/jirei/wada.htm