Sapma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sapma, genel olarak yön değiştirme anlamına gelmektedir. Herhangi bir referans noktasına göre belli bir açıyla seyreden bir cismin seyir açısı değiştiğinde, o cisim sapmış olur.

Havacılıkta "yaw" teriminin Türkçe karşılığına denk gelen, fakat sadece uçaklar değil, tüm araçlarda sağa ya da sola dönüşü ifade eden hareket ismidir. Uçaklar, kuyruklarında bulundurduğu dümenlerle, gemilerse kıçlarında bulundurduğu dümenlerle sapma hareketi gerçekleştirirler.

Ayrıca bilim dünyasında genel kabul görmüş herhangi bir teori veya kanunun birşekilde çökertilmesi ve yanlışlığının ispatlanmasına da denmektedir. Örneğin zamanda yolculuk kavramı fiziğin temel iki baskın teoremi yani kuantum mekaniği ve genel göreliliğe taban tabana zıt bir kavramdır. Ayrıca nedensellik ilkesine de ters düşmektedir. Günün birinde zamanda bir yolculuk olursa bu bilinen tüm fizik yasalarının temelini oluşturan kuantum mekaniği ve genel görelilik teoremlerini çökertecek, böylece bilinen tüm fizik yasaları da geçersiz olacaktır. Sonuçta kuantum mekaniği ve genel görelilikte bir sapma (geçersizlik) olacaktır.

İlgili bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]