Santa Marta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Santa Marta
Santa Marta belediyesi
Santa Marta'dan görüntüler
Santa Marta bayrağı
Bayrak
Santa Marta arması
Arma
Colombia üzerinde Santa Marta
Santa Marta
Santa Marta
Santa Marta'nın Kolombiya'daki konumu
ÜlkeKolombiya Kolombiya
BölgeKarayip
DepartmanMagdalena
İdare
 • Belediye başkanıCarlos Eduardo Caicedo Omar (PLC)
Yüzölçümü
 • Toplam2393.65 km²
Nüfus
 (2010)
 • Toplam454,860
 • Yoğunluk190/km²
Zaman dilimiUTC-05.00 (COT)

Santa Marta, Kolombiya'nın Magdalena departmanının merkezi olan şehirdir.[2] Şehir ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Yüzölçümü 2,393.65 km² olan şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 454,860'tır.[1]

Santa Marta 1525 yılında İspanyol istilacı Rodrigo de Bastidas tarafından kurulmuş olup hızla bir liman kenti olarak gelişti.[3] Şehre Simón Bolívar Uluslararası Havalimanı hizmet vermektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir 29 Temmuz 1525'te  İspanyol fatih Rodrigo de Bastidas tarafından kuruldu . Kentin, bu gün anısı kutlanan St. Martha'nın onuruna verildiğine inanılıyor . Bazı tarihçilere göre, şehrin adının farklı bir açıklaması var - de Bastidas'ın bir zamanlar ziyaret ettiği Santa Marta de Astorgas şehri ile ilişkili. Santa Marta, İspanyollar tarafından Kolombiya'da kurulan ilk şehirlerden biridir (ilki Santa Maria la Antigua del Darien'dir ). İspanyolların gelmesinden önce, Tayrona kültürünün Kızılderilileri , Araucans , Kogi (İngilizce) Rus gibi modern halkların soyundan geldiği son derece gelişmiş bir medeniyet yaratan şehrin sitesinde yaşıyordu ve bir dizi diğerleri de vardı. Tarihçi Juan Rodriguez Freile, " Yeni Granada Krallığı'nın Keşfi ve Fethi " ( 1638 ) adlı kitabında bu şehrin kuruluşunu şöyle bildirmiştir:

Şanlı hatırası olan İmparator Charles V , kralımız ve gerçek efendimiz, Santa Marta eyaletinin fethine vali unvanıyla gönderildi, Don Rodrigo de Bastidas, ona Cabo de la Vela'dan [toprağın] yargı yetkisini emanet etti. Temmuz 1525'te adı geçen şehirde yaşayan büyük Magdalena nehrine; ya bölgenin ünlü azizin gününde keşfedildiği ya da o şehrin o gün kurulduğu için bugün hala koruduğu bir isim verdi. -

Simon Bolivar , 17 Aralık 1830'da Santa Marta yakınlarındaki çiftliğinde öldü.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Santa Marta, Magdalena eyaletinde, Karayip Denizi'nin Santa Marta Körfezi'nde yer almaktadır. Bogota'ya 992 km ve Barranquilla'ya 93 km uzaklıktadır. Kuzeyde ve batıda Karayipler, güneyde ise Aracataca ve Ciénaga belediyeleri ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Santa Marta, yıl boyunca büyük ölçüde eşit sıcaklıklara sahip sıcak bir yarı kurak iklim ( Köppen BSh) yaşar . Kuru mevsim Aralık'tan Nisan'a kadar sürer, ıslak mevsim ise Mayıs'tan Kasım'a kadar sürer.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Santa Marta'nın ekonomisi sırasıyla turizm, ticaret, liman faaliyetleri, balıkçılık ve tarıma dayalıdır. [ kaynak belirtilmeli ] Başlıca tarım ürünleri şunlardır: muz , kahve , kakao ve manyok .

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Santa Marta önemli bir limandır. Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı ( IATA : SMR) şehir merkezine 16 km (10 mil) uzaklıktadır. Tarihi şahsiyet Simon Bolivar burada öldü, bir bütün olarak Güney Amerika için önemli bir olay. La Quinta de San Pedro Alejandrino olarak bilinen villası , şehir merkezinin hemen dışında yer almaktadır. Ana şehir merkezi sahile yakın olduğu için, şehrin kendisi genişlemeyi kontrol etmekte zorlanıyor. Teknik olarak ayrı bir bölge olmasına rağmen, Rodadero genellikle Santa Marta'nın bir parçası olarak kabul edilir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Boletín Censo General 2005 - Perfil Santa Marta" (PDF). DANE. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016. 
  2. ^ "What are the departments of Colombia". colombiainfo.org. 7 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016. 
  3. ^ "History of Santa Marta". V!va Travel Guides Colombia. 16 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016. 
  4. ^ "Miami Beach Sister Cities Program". 11 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]