Santa Cruz de Mompox

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tarihi Santa Cruz de Mompox Şehir Merkezi*
UNESCO Dünya Mirası
Mompox - Chiesa di Santa Barbara.jpg
Resmî adı Tarihi Santa Cruz de Mompox Şehir Merkezi
Ülke  Kolombiya
Tür Kültürel
Kriter iv, v
Referans 742[1]
Bölge** Latin Amerika ve Karayipler
Koordinatlar 9°14′00″K 74°25′00″B / 9.2333333°K 74.4166667°B / 9.2333333; -74.4166667
Tescil bilgisi
Tescil 1995 (19. Oturum)

Mompox veya Mompós, resmi olarak Santa Cruz de Mompox, Kolombiya'nın kuzeyindeki Bolivar Eyaleti'ndeki yer alan, sömürge karakterini korumayı başarmış bir kasaba ve belediyedir. Magdalena Nehri'nin Cauca Nehri'ne katıldığı bölümde bir ada üzerinde ve Cartagena'ya 249 kilometre uzaklıkta yer alır. Mompox'ta ekonomi, turizm, balıkçılık ve yerel sığır yetiştirme yoluyla üretilen bazı ürünlerin ticaretine dayanmaktadır. Kasabanın yaklaşık 30.000 nüfusu vardır.

İspanyol Güney Amerika'sının çoğunu kurtaran Simón Bolívar, "Eğer Caracas'a hayatımı borçluysam, Mompox'a yüceliğimi borçluyum" demiştir. Simón Bolívar, 1812'de Mompox'a gelmiş ve Caracas'taki zafer için ordu temelini oluşturan insanlardan yaklaşık dört yüzünü buradan seçmiştir.

Tarih

Mampo (veya Mompoj), İspanyol fatihleri geldiğinde Quimbaya kültürünün reisiydi ve Mompox "hükümdar Mampo'nun toprakları" anlamına geliyordu. Kent, 3 Mayıs 1537'de, Pedro de Heredia'nın kardeşi Alonso de Heredia tarafından Magdalena'da güvenli bir liman olarak kuruldu.[2] Santa Cruz de Mompox, liman olarak kullanıldığı süre boyunca oldukça müreffeh bir seviyeye erişti. Burada bir kraliyet darphanesi kuruldu ve kasaba, kuyumcuları ile tanınmaya başladı. Bu refah on dokuzuncu yüzyılda zayıflamaya başladıysa da yirminci yüzyılın başlarına kadar devam etti.

Binalar ve mimari

Santa Cruz de Mompox, İspanyol ve yerli tarzlarının bir karışımı olan sömürge mimari özelliklerinin korunmasıyla meşhurdur. UNESCO, Mompox'un tarihi merkezini 1995 yılında Dünya Mirası olarak ilan etmiştir. Bugün, sömürge binalarının çoğu hala orijinal amaçları doğrultusunda kullanılmaktadır ve bu da bir İspanyol sömürge kenti için mükemmel bir örnektir. Özellikle Calle de la Albarrada, Calle Real del Medio ve Calle de Atrás'da, sokaklar boyunca dövme demir işlemelerle dekore edilmiş kapılar, korkuluklar ve pencere parmaklıkları dikkat çekmektedir. Önemli kiliseler arasında Santa Bárbara (1613), San Agustín (1606), San Juan de Dios ve Immaculate Conception yer almaktadır. Kentte dini altın sömürge eserlerini barındıran bir sömürge sanatı müzesi de bulunmaktadır.

Kaynakça