Santa Cruz de Mompox

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarihi Santa Cruz de Mompox Şehir Merkezi
UNESCO Dünya Mirası
Konum Kolombiya
KriterKültürel: iv, v
Referans742[1]
Tescil1995 (19. oturum)
BölgeLatin Amerika ve Karayipler
Koordinatlar9°14′00″K 74°25′00″B / 9.23333°K 74.41667°B / 9.23333; -74.41667

Mompox veya Mompós, resmi olarak Santa Cruz de Mompox, Kolombiya'nın kuzeyindeki Bolivar Eyaleti'ndeki yer alan, sömürge karakterini korumayı başarmış bir kasaba ve belediyedir. Magdalena Nehri'nin Cauca Nehri'ne katıldığı bölümde bir ada üzerinde ve Cartagena'ya 249 kilometre uzaklıkta yer alır. Mompox'ta ekonomi, turizm, balıkçılık ve yerel sığır yetiştirme yoluyla üretilen bazı ürünlerin ticaretine dayanmaktadır. Kasabanın yaklaşık 30.000 nüfusu vardır.

İspanyol Güney Amerika'sının çoğunu kurtaran Simón Bolívar, "Eğer Caracas'a hayatımı borçluysam, Mompox'a yüceliğimi borçluyum" demiştir. Simón Bolívar, 1812'de Mompox'a gelmiş ve Caracas'taki zafer için ordu temelini oluşturan insanlardan yaklaşık dört yüzünü buradan seçmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mampo (veya Mompoj), İspanyol fatihleri geldiğinde Quimbaya kültürünün reisiydi ve Mompox "hükümdar Mampo'nun toprakları" anlamına geliyordu. Kent, 3 Mayıs 1537'de, Pedro de Heredia'nın kardeşi Alonso de Heredia tarafından Magdalena'da güvenli bir liman olarak kuruldu.[2] Santa Cruz de Mompox, liman olarak kullanıldığı süre boyunca oldukça müreffeh bir seviyeye erişti. Burada bir kraliyet darphanesi kuruldu ve kasaba, kuyumcuları ile tanınmaya başladı. Bu refah on dokuzuncu yüzyılda zayıflamaya başladıysa da yirminci yüzyılın başlarına kadar devam etti.

Binalar ve mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Santa Cruz de Mompox, İspanyol ve yerli tarzlarının bir karışımı olan sömürge mimari özelliklerinin korunmasıyla meşhurdur. UNESCO, Mompox'un tarihi merkezini 1995 yılında Dünya Mirası olarak ilan etmiştir. Bugün, sömürge binalarının çoğu hala orijinal amaçları doğrultusunda kullanılmaktadır ve bu da bir İspanyol sömürge kenti için mükemmel bir örnektir. Özellikle Calle de la Albarrada, Calle Real del Medio ve Calle de Atrás'da, sokaklar boyunca dövme demir işlemelerle dekore edilmiş kapılar, korkuluklar ve pencere parmaklıkları dikkat çekmektedir. Önemli kiliseler arasında Santa Bárbara (1613), San Agustín (1606), San Juan de Dios ve Immaculate Conception yer almaktadır. Kentte dini altın sömürge eserlerini barındıran bir sömürge sanatı müzesi de bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1 http://whc.unesco.org/en/list/742 24 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Banco de la República". 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016.