Salvador Novo

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Salvador Novo López (30 Temmuz 1904 – 13 Ocak 1974) Meksikalı yazar, şair, oyun yazarı, çevirmen, televizyon sunucusu, girişimci ve doğum yeri olan Meksika kentinin resmî tarihçisi. Tanınmış bir entelektüel olmanın yanı sıra Novo, siyaset, medya, sanat gibi alanlardan etkilendi.

Novo, kendi eşcinsel kimliğini açıklamasına ortam bırakmayan ve 20. yüzyıl Meksika'sında yaygın bir durumda olan muhafazakâr Katoliklik ve maçoluk gibi akımlara baş kaldırmasıyla bilinir.[1] Ancak yine de Meksika hükûmeti tarafından kabul edilen Novo, burada resmî kültürel yazılar yazdı ve Meksika Dil Akademisi'nde yer aldı. Ayrıca Meksika'daki bir televizyon kanalında da sunuculuk yaptı. Hayatının sonlarına doğru saçlarını parlak bir turuncuya boyayan, dikkat çeken yüzükler takan ve renkli kıyafetler giyen Novo; bu bağlamda Oscar Wilde ile sıklıkla karşılaştırıldı. Ancak Wilde'dan farklı olarak Novo, sürekli olarak dışlanmak yerine, sevilen ve kabul edilen bir sanat ve medya ismi olarak kaldı. Ancak yine de bazı sektörlerdeki belli başlı isimler, Novo gibi eşcinsel bir ismin hükûmet ve medya ile bu kadar yakın tutulmasını eleştirdi.

Novo, nükteleriyle sıklıkla dikkat çekerdi. Öldükten sonra da, Meksika kentinin resmî tarihçiliğini yaptığı için, yaşadığı sokağa kendi adı verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Corona, Ignacio (2002). The Contemporary Mexican Chronicle: theoretical perspectives on the liminal genre. SUNY Press. ISBN 0791453537.