Salur, Gördes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.13, 17 Kasım 2016 tarihinde By erdo can (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17832610 numaralı sürüm (değiştirildi: TÜRK → Türk (6) AWB ile)
Salur
Manisa
Manisa
Ülke  Türkiye
İl Manisa
İlçe Gördes
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 759
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 45750

Salur, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

KÖY KARAKEÇİLİ AŞİRETİNİN ŞIHLAR KOLUNDAN GELEN TÜRKLERCE KURULMUŞTUR. KÖYÜN TARİHİ 1200'LERE DAYANMAKTADIR. SALUR AŞİRETİ OLARAKTA BİLİNEN KÖY ORTA ASYADAN GÖÇ EDEN TÜRKLER TARAFINCA KURULMUŞTUR AŞİRET MENSUPLARI TÜRKİYENİN DÖRT BİR YANINA YAYILMIŞTIR.(URFA,ELAZIĞ,ERZURUM,MALATYA,ANTEP,ADIYAMAN,ÇORUM,SİVAS,KARS,MUSUL,KERKÜK,SURİYE,MANİSA) BUNUN NEDENİ İSE 1071'DE MALAZGİRT SAVAŞI İLE TÜRKLERİN ANADOLUYA GÖÇ ETMESİYLE BAŞLAR. SALUR AŞİRETİNİN REİSİ MEHMET AĞANIN ÇORUM CİVARLARINDA TAHTA KÖPRÜDEN GEÇİŞİ ESNASINDA ATINDAN SUYA DÜŞEREK ÖLMESİYLE AŞİRET DAĞILMIŞTIR. AŞİRET ÇOĞUNLUKLA GÜNEYDOĞU DOĞU ANADOLU CİVARLARINDA KALMAYI TERCİH ETMİŞTİR. GÖRDES İLÇESİNİN SALUR KÖYÜ(2014-TEN SONRA MAHALLE OLDU) MENSUPLARIDA BATIYA GELEREK DEVLET-İ OSMANLIYA HİZMET ETMİŞTİR. KÖYÜN KURULUŞU 1300'LÜ YILLARA DAYANMAKTADIR. KÖY OĞUZLARIN BOZOK BOYUNUN KARAKEÇİLİ AŞİRETİNİN ÜYELERİNCE KURULMUŞ. TÜRK mahallesidir.

KÖY 1900'LÜ YILLARDA YUNAN ASKERLERİNİN İŞGALİNE MARUZ KALMIŞTIR. YUNAN ASKERİ KÖYDE ÇOKCA SAYIDA Türk VATANDAŞINI KATLETMİŞTİR. YUNANLARIN KÖYÜ KORKARAK TERKETME OLAYI KOCA CEMAL İLE SADIK DAYININ YAKALADIKLARI 2 SİLAHLI YUNAN ASKERİNİN KAFASINI KESEREK ÇEŞMENİN ÜSTÜNE KOYMASIYLA BAŞLAR KÖY NUFÜSÜ 1900LERDE 2000-2500 KİŞİ OLARAK TAHMİN EDİLMEKTE KÖY OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN 1900'LERDE DÜŞMANLARIYLA YAPTIĞI YOĞUN SAVAŞLARA ÇOK SAYIDA ASKER GÖNDERMİŞTİR. CUMHURİYET İLK KURULDUĞUNDA KÖYÜN NUFÜSÜ VERİLEN ŞEHİTLERDEN DOLAYI 400 KİŞİYE KADAR GERİLEMİŞTİR. GÜNÜMÜZDE İSE NÜFÜSÜ 812 OLARAK BİLİNMEKTEDİR. KÖYÜN 2014 SEÇİMİNDEKİ MUHTARI OSMAN KAPLAN OLMUŞTUR.

AYNI AŞİRETTEN GELEN YEREL ADIYLA SALUR ÇİFTLİĞİ (GÜLPINAR KÖYÜ) SALUR KÖYÜNDEN AYRILMIŞTIR.

KÖYDE ŞU ANDA 3 ADET KIRAATHANE BULUNMAKTADIR.

1 ADET OKULA SAHİP OLAN KÖY

2 ADET CAMİYE

1 ADET DÜĞÜN SALONUNA

1 ADET TALEBE YURDUNA

1 ADET SAĞLIK OCAĞINA

3 ADET BAKKAL'A SAHİPTİR.

Kültür

Mahallenin geleneklerinde son 20 yıl içinde hızlı bir yozlaşma yaşanmıştır. Mahallenin en bilinen yemeği göcedir. Göce genellikle tarhana zamanında bol acı kırmızı biber ve soğanlarla kaynatılan suda kare şeklinde kesilmiş hamurların pişirilip hazırlanarak yoğurtla yenen yöresel bir yemektir.Hamur aşı yemeğide mevcuttur. yemek erişte gibi kesilen hamurların cevizle karıştırılıp yenmesiyle olur. Düğünleri 3 Gün 3 Gece yapılmaktadır. Çömlekte et yemeği (Göveç) Tuzsuz peynirde höşmerim. Hayvancılık ve Çiftçilikle geçinen köy halkı ''tütün afyon arpa buğdağ cacık fasulye patates '' Düğünlerde Osmanlıdan kalan macun (Osmanlı Macunu) Yapılmaktadır. Macuncu lakaplı Muammer Kuzu Mahallede bu işi yapan tek kişidir.

Coğrafya

Manisa iline 100 km, Gördes ilçesine 10 km uzaklıktadır. Köy(Mahalle) Gördes dağının eteğine kurulmuştur. Köy engebeli arazilerden oluşur. Mahalleye son yıllarda çokca fidan dikilmiştir.

İklim

Mahallenin iklimi Akdeniz iklimiyle karasal iklimin arasında bir geçiş iklimi görülmektedir. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Eskiden çok fazla görülen kar yağışı son yıllarda çok fazla görülmemektedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 850
2000 759
1997 743
1990 942

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Mahallede genellikle ekonomik olarak tütün ve haşhaş üretimi yapılmaktadır.Son yıllarda zeytin yetiştiriciliği hızlı bir şekilde artmaktadır. Ayrıca buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, vb. ürünler de yetiştirilmektedir. Son yıllarda hayvancılıkta da bir değişim yaşanmaktadır. Eskiden çok fazla olan küçükbaş hayvan yetiştiriciliği köy arazisinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarından dolayı yerini büyükbaş hayvancılığa bırakmıştır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu var fakat 3.sınıfa kadar eğitim vermektedir.4 ve 5.sınıf öğrenciler ise taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca mahallede 2 adet cami bulunmaktadır.Mahallede herhangi bir internet bağlantısı mevcut değildir.

Dış bağlantılar