Benlieli, Gördes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Benlieli
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Gördes
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 620
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0236
İl plaka kodu
Posta kodu 45750
İnternet sitesi: [2]

Benlieli, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir mahalledir.

== Tarihçe == Mahallenin tarihi 1800 lü yıllara dayanmaktadır. Kesin olarak bir bilgi yoktur. Fakat mahallenin asırlık çınar ağacının incelenmesi sonrasında çok eski dönemlerden kalma olduğu tespit edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy gelenek bakımından EGE Bölgesi mahallesi olduğunu gösterir.. Yemek kültürü daha çok verimli topraklarından üretilen ürünlere göre değişiklik gösterir Keşkek örnektir. Düğünler 3 gün sürmektedir. Sünnet düğünlerinde çocuk halkın katılımıyla köy içinde dolaştırılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 134 km, Gördes ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise soğuk bir hava hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 400
2000 620
1997 605

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım , hayvancılığa ve halıcılığa dayalıdır. Son zamanlarda turşuluk salatalık ekimi çok yapılmaktadır. Yetiştirilen tarım ürünleri Tütün, salatalık, börülce, üzüm, elma, domates, biber, patlıcan kavun ve kalın kabuklu bol çekirdekli beyaz karpuz yetiştirilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi de mevcuttur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallenin bir tarafı orman diğer tarafı ise verimli bir ovadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]