Salar de Atacama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Salar de Atacama'da güneş kavuşması
Salar de Atacama

Salar de Atacama, Şili'deki en büyük tuz gölü.

Coğrafi veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Salar de Atacama, Antofagasta Bölgesi'de Bolivya sınırının çok yakınında yer alır. San Pedro de Atacama şehri yaklaşık 50 km kuzeyinde kalır. Göl Andlar 'ın arasında yerleşmiştir.

  • Alan 3.000 km²[1][2]
  • Rakım: Deniz seviyesinden 2.300 ile 4.100 m arasında.

Göl sıcak termal kaynaklara ve gayzerlere sahip olup, yakınında volkanlar bulunur. Bunlardan en ünlüsü 5.920 metrelik Licancabur'dur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Salar de Atacama dünyadaki lityum rezervlerinin %40'ını barındırır. Aynı şekilde boraks ve potasyuma da sahiptir. Bunların yanında turizm de önemli rol oynar.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuz gölünün kuzey ve batı kesimi boyunca Los Flamencos doğal koruma bölgesi uzanır. Bu bölge ismini büyük sayıda bulunan Flamingo nüfusuna borçludur. Flamingoların yanı sıra nandu, kaz, ördek gibi kuş türkeri de gölde yaşarlar. Bunlarla birlikte lama guanako, vikunya ve alpakalara büyük sayıda rastlanır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Salar de Atacama alanında 11.000 yıl öncesine kadar uzanan prekolombiyano devrinden kalma yerleşimler vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İspanyolca)Gerardo Díaz del Río, Ramiro Bonilla Parra, Fernando Peralta Toro (1972) “Geología de superficie, sub-superficie y geoquímica del Salar de Atacama”, CORFO (Chile). Departamento de Recursos Hidráulicos.
  2. ^ (İspanyolca)Alonso, H. y Risacher, F. (1996) “Geoquímica del Salar de Atacama, parte 1: origen de los componentes y balance salino. Revista Geológica de Chile, 23, 2, p. 113-122.