Saint-Denis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Saint-Denis
Saint-Denis Bazilikası
Saint-Denis Bazilikası
Saint-Denis
Arma
Ülke Fransa Fransa
Bölge Île-de-France
İl Seine-Saint-Denis
Yüzölçümü
 - Toplam 12,36 km2 (4,8 mi2)
Nüfus (2006)
 - Toplam 101.880

Saint-Denis, Fransa'da Île-de-France bölgesine bağlı Seine-Saint-Denis ilinde şehir. Sen Nehrinin sağ yakasında yer alır.

Bir sanayi merkezi olan şehir, Fransız krallarının mezarlarının bulunduğu manastır kilisesiyle tanınır. Mimarlık tarihinde önemli bir yeri olan bu kilise, romanesk üsluptan gotiğe geçişi temsil eden ilk büyük yapıt olmuş ve 12. yüzyıl sonlarında yapılan birçok Fransız katedraline örnek olmuştur. Paris'in kuzeydeki banliyölerinden biridir. Fransa'nın ulusal stadyumu olan Stade de France da Saint-Denis'dedir.


Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral I. Dagobert tarafından 7. yüzyılda yaptırılan Saint-Denis Bazilikası çevresinde gelişen şehirde Başkeşiş Suger (1136-47) yeni bir kilise yaptırdı. Bu kilisenin batı cephesi (1137-40) ve başka bölümleri 19. yüzyılda Eugéne-Emmanuel Viollet-le-Duc tarafından onarıldı. Koroyeri, apsisi ve nefi ise Kral IX. Louis (1214-1270) tarafından gotik üslupta yeniden yaptırıldı. 12. yüzyıl boyunca, Marovenj (500-751) ve Capet hanedanından (987-1328) birkaç kral dışında, bütün Fransa kralları ile yakın akrabaları ve önemli saray adamları bu kiliseye gömüldü. Fransız Devrimi sırasında saldırıya uğrayan ve kaldırılan bu mezarlar sonradan yeniden kiliseye taşındı.

Rönesans döneminde mezarlar daha ince bir işçilikle yapılmaya başladı. Bu dönemden kalma mezarların en çarpıcıları, XII. Louis, Anne de Bretagne, I. François (1515-47), Claude de France, II. Henri (1547-59) ve Catherine de Médicis'ye ait olanlardır.

Suger'nin Karolenj dönemine ait kilisenin temelleri çevresinde yaptırdığı kriptada Merovenjlere ait lahitler bulunur. Manastırın 18. yüzyılda inşa edilmiş olan yapıları, I. Napoléon'un emriyle Légion d'Honneur sahiplerinin kızlarının eğitim gördüğü bir okula dönüştürülmüştür.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'in kuzeyindeki ana demiryolu üzerinde bulunan ve ortasından St. Denis Kanalı geçen kent, günümüzde çok önemli bir sanayi merkezidir. Kentte demiryolu donanımı, tarım makineleri, otomobil, elektronik eşya, kimyasal madde, ilaç ve gıda maddeleri üretilir. Belediye Müzesi'nde, Saint-Denis'de doğmuş olan Fransız şair Paul Éluard'a ayrılmış bir bölüm vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]