Sagami Körfezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Koordinatlar: 35°07′N, 139°23′E

Sagami Körfezi (相模湾, Sagami-wan), (ayrıca Sagami Denizi olarak da bilinir) Kanagawa ilindeki Miura Yarımadası ile doğudan, Shizuoka ilindeki Izu Yarımadası ile batıdan, Shōnan kıyı şeridi ile kuzeyden ve güney uç noktası olarak Oşima Adası'yla çevrilmiş olup, orta Japonya'nın Honşu adasında bulunan Kanagawa ilinin güneyinde uzanır. Yaklaşık olarak başkent Tokyo'nun 40 kilometre güneybatısında bulunur. Körfez üzerindeki büyük kentler arasında Itō, Odawara, Chigasaki, Fujisawa, Hiratsuka ve Kamakura bulunur.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

1923'teki Büyük Kantō Depremi'nin merkez üssü, Sagami Körfezi'ndeki Oşima Adası'nın derinlikleriydi. Deprem, Tokyo, liman kenti Yokohama, Chiba çevresindeki iller, Kanagawa ve Shizuoka'yı harap etmiş ve Kantō Bölgesi boyunca geniş çaplı bir hasar bırakmıştır.[1] Denizin, körfezin kuzey kesiminde sığ olması nedeniyle oluşan tsunami ve tayfunun dalga enerjisinin kanalize olma etkisi' ile 1498 yılındaki büyük tsunami sırasında Büyük Buda ya da Daibutsu'ya (大仏) ev sahipliği yapan Kōtokuin Tapınağı'nın (高徳院) yıkılışını da içererek, Shōnan sahilinin bazı bölgelerinin önemli derecede hasar görmesine neden olmuştur.[2]

Çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfezi ısıtan ılık Kuroshio akıntısının (sıcak akıntı) bir dalı, körfezin normalde daha güney bölgelerin sahip olduğu deniz canlılarına ev sahipliği yapmasına izin verir ve körfez kıyısındaki karalara da ılıman bir iklim verir. Körfezin en büyük derinliği 1500 metre civarındadır.

Ayrıca Oyashio akıntısının da katılımı ile alt-kutupsal bölgelerden canlıların da körfeze girmesi, çok yüksek bir 'canlı çeşitliliği' (biyoçeşitlilik) ile sonuçlanır.[3] Körfez, Tokyo Üniversitesi (ORI) ve Japonya Deniz Dünyası Bilim ve Teknoloji Kurumu'nun (JAMSTEC) ana çalışma sahasıdır.

2004'te, 1946'dan 1958'e kadar yapılan Bikini Mercanadası nükleer denemelerinden kalma ışınetkin bulaşımı (radyoaktif kirlenme) içeren toprak örnekleri bulundu.[4]

Nisan 2008'de, Komagatake Dağı'ndan Sagami Körfezi'nin görünümü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hammer, Joshua. (2006). Yokohama Burning: the Deadly 1923 Earthquake and Fire that Helped Forge the Path to World War II, p. 278 14 Aralık 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. ^ Kamio, Kenji & Willson, Heather, An English Guide to Kamakura's Temples and Shrines, p.143-144.
  3. ^ "CJO - Abstract - Biodiversity in midwater cnidarians and ctenophores: submersible-based results from deep-water bays in the Japan Sea and north-western Pacific". 24 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2009. 
  4. ^ "SEPA". 5 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2009.