Safvet Nezihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Safvet Nezihi (1871 - 1939), Türk hikâye ve roman yazarı. Asıl adı Ömer Lütfi'dir. Galatasaray Lisesi'nde okudu. Buradaki eğitimini tamamlamadan Kapalıçarşı’da baba mesleği olan kuyumculuk işini yürütmeye başladı.

İkdam, Servet-i Fünûn, Malumat gibi gazete ve dergilerinde roman ve öyküleri yayımlamaya başladı. 1902 yılında İkdam gazetesinde yayımlanan Zavallı Necdet romanı tanınmasını sağladı. 1908'den sonra Resimli Kitap dergisinde yazdı.

Safvet Nezihî, Edebiyat-ı Cedide zevkine uygun, aşırı duygusal romanları, özellikle Zavallı Necdet ile tanınmıştır. Bu eser halk arasında çok sevilmiş ve Safvet Nezihî, Zavallı Necdet yazarı olarak tanınmıştır.

Edebiyat-ı Cedide'nin pek çok eserinde olduğu gibi bu kitapta da seçkin kişilerin hayatı söz konusu edilmektedir. Zavallı Necdet, Teehhül Aleminde, Kadın Kalbi, Kumar Beliyyesi, Müsebbib Oyun, İzah ve İstizah adlı eserleri vardır.

Eğlenceye düşkünlüğü yüzünden düzensiz bir hayat yaşadı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde vefat etti. Mezarı Bakırköy Mezarlığı’nda Cenap Şahabettin’in mezarına yakındır.