Sadak, Kelkit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Sadak
—  Köy  —
Gümüşhane
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Kelkit
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 674
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29600
İnternet sitesi: [2]

Sadak, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik Satala dır. Türkler satağ olarak söylenmiş Osmanlı arşivlerinde "gayl get (kelkit) sadak " adını almıştır bu gün Kelkit olan ilçe Osmanlı kayıtlarında Çiftlik olarak geçiyor ve 1840 yılında kaza olduktan sonra Kelkit ismi verilmiştir tarihte gayl get ismi vadinin ve nehrin ismidir.

Kelkit havzasının en eski yerleşim yeridir. Hitit ve Urartuların egemenliğinden sonra MS 70 yılında Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. 115 de Lejyon XV Apollinaris buraya üs kurmuş ve 300 yıl Roma lejyonlarının askeri üssü olmuştur. Bizans İmparatorluğu zamanında 530 yılında imparator I. Justinianus ziyaret etmiş ve kale onarılmış ve bu gün kemerleri kalan yapı yapılmıştır (halk arasında su kemeri olarak bilinse de bu bilgi yanlıştır kemerler bir bina kalıntısıdır arkeologlara göre bir hamam, manastır ya da tiyatro, arena olabilir) tarihte bilinen Satala Muharebesi Bizans ile Persler arasında 529 yılında burada olmuştur, Persler yenilmiştir daha sonra 607 de Perslerin hakimiyetine sonra da Pontus hakimiyetine girmiştir.

1050 yılında Tuğrul Bey, daha sonra Saltuklular bölgeye hakim olsa da 1461 yılında II. Mehmed tarafından fethedilmiştir. Osmanlılarda 1518 de Bayburt sancağına bağlı Kelkit Sadak nahiyesidir. 1837 nüfus sayımında 100 haneli, 349 erkek nüfusu olduğu biliniyor. Oğuz, Karakeçeliler, salurlar, Yörükler yerleşmiştir.

Antik Satala nın birçok kalıntısı vardır. British Museum'da gösterilen Satala Afroditi bunlardan biridir. Osmanlı'dan kalma cami 1830 yapılmış, bir yangında yanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 100 km, Kelkit ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 674
1997 1476

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]