Çamur, Kelkit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Çamur
—  Köy  —
Gümüşhane
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Gümüşhane
İlçe Kelkit
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 782
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 456
İl plaka kodu 29
Posta kodu 29600
İnternet sitesi: Çamurköyü Gençlik Kolları
YerelNET sayfası

Çamur, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelkit ile birlikte Tercan,Malatya ve Niğbolu’da yaşayan bir TÜRKMEN boyundan gelmektedir.145 haneli bir köyümüzdür. İlçe merkezine uzaklığı 40 km’dir. Şehit Murat Kafkas İlköğretim okulu köyde önemli bir eğitim hizmeti vermektedir. Çamur köyü yakınlarındaki Çamur köyü kümbeti tarihi bir eser özelliğiyle dikkati çekmektedir. İki dere arasında,etrafı dağlarla çevrili plato görünümünde bir köyümüzdür. Rivayete göre Şeyh Kasım isminde bir evliya,çok uzaklardan gelip kümbet civarından geçerken develerinin ayakları çamura batar ve kalırlar. O da yanındakilerle beraber buraya yerleşmeye karar verir. Böylece köyde yerleşik hayat başlar. Deniz seviyesinden yüksekliği 1900 metredir. Yüzölçümü 47.9 km²dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamur Köyü Kümbeti Yapı, Kelkit İlçesi Çamur Köyüne 5 km mesafede yolun altındadır. 8 gen üzerine düzgün yontma taşla inşa edilmiştir. Kubbe iç kısımdan kiremit örtüyle tamamlanmıştır. Yapının güney-doğu tarafında giriş kapısının sol yönünde kitabesi vardır. Giriş kapısı tahrip olmuştur. Kümbetin yapılış planından Selçuklu dönemi eseri olduğu anlaşılmaktadır. Kümbet 2006-2007 yıllarında Kelkit Kaymakamlığıtarafından restore edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün baslica yemekleri arasinda ilk sirayi abaza dolmasi almaktadir, bahar aylarinda köyün daglarinda yetisen özel bir yapraktan sarilmaktadir degisik bir lezet icermektedir onun disinda börek cesitleri hamur cesitleri kete anik dedgimiz hamurdan yapilma lezetler bulunmaktadir , köyün daglarindan yetisen Casir otuylada pek cok yemek yapilmaktadir Kelkit’in kendine özgü bir sofra âdâbı ve yemek kültürü vardır.

Bu topraklar üzerinde doğup büyüyüp de Kelkit’imizin geleneksel yemeklerinden tatmayanımız var mıdır acaba? Kelkit’e ait yemekler,yörenin kendine has özelliğinden coğrafi şartlarından, toprağından, sosyal ve kültürel yapısından doğduğu için önemlidir. Yemekler genellikle yerde bağdaş kurularak bakır veya tahta sini üzerinde yenir.

Bunun için yemek yenecek yere,önce bir geniş sofra bezi serilir.

Sini onun üzerine konur. Sini,etrafında dört-beş kişinin diz kırıp oturabileceği büyük bakır tepsiye denir. Bu tepsinin altına açılır kapanır ayaklık konur.

Sinilerin aynı zamanda ağaçtan olanı da vardır. Tahta siniler üzerinde aynı zamanda el makarnası ve erişte yapılarak ve yufka açılır.

Sofraya önce büyükler oturur. Oturulurken sol ayak alta gelecek,sağ diz dik tutulacak bir biçimde oturulur. Sofrada herkesin önüne bir peşkir konulur. Sofra bu şekilde kurulduktan sonra,yavaş yavaş yemeklerin servisine başlanır.

Sofraya ilk kez çorba servisi yapılır. Bu çorba daha çok mantı veya gendüme çorbası olur.

Çorba,bakır ve porselen taslarda verilir. Bismillah denilerek oturulan sofralarda aynı kaseden çorba alan kaşıkların sesi birbirine karışır.

Kelkit ve çevresinde eskiden kullanılan kaşıklar şimşirden yapılırdı. İddia edebiliriz ki Kelkit’in en ünlü yemeği su böreğidir. Bunun yanında şimdilerde pek yapılmayan tatar böreğinden yani fıt fıt haşılından bahsetmemiz gerekir.

Bu yemek ince bulgurdan yapılır. Henüz suyunu çekmemiş,demini almamış yağsız pilava benzer. Ortasına süt dökülerek yenir. Günlük hayatın değişmez yemekleri,etli kuru fasulye,evelik dolması ve su böreği’dir. Bunun yanında tamamen Kelkit’e özgü tespit edebildiğimiz yemekler şunlardır:

KAHVALTILAR 1- Çaşur kavurması 2- pezık 3- taze pağla (fasulye)kavurması

ÇORBALAR 1- Mantar corbası 2- Gendüme çorbası 3- Katıklı çorba 4- Isırgan çorbası 5- Kesme çorba 6- Sütlü çorba 7- Fırfır çorbası 8- Un çorbası 9- Kelem çorbası 10-Ayrann kesme çorbası 11-Kesme çorbası(MERCİMEKLİ)

DOLMALAR 1- Evelik dolması (yoğurtlu) 2- Yoğurtlu dolma 3- Kelem dolması 4- Kocu dolması 5- Domates dolması 6- Kabak dolması 7- Abaza dolması

PİLAVLAR 1- Bulgur pilavı 2- Kelem pilavı 3- Gendüme (keşkek) pilavı 4- Eristeli pilav 5- Kartollu pilav 6- Mercimekli pilav

HAMUR İŞİ VE KARIŞIK YEMEKLER 1- Kartol yahnisi 2- Siron 3- Mantı 4- Fetir böreği 5- Fırfır haşılı 6- Kete 7- Golot 8- Su böreği 9- Döğmeç 10- Sündürme (Çökelik kavurması) 11-Erişte 12-Kavut 13-Cılbırı 14- Kaygana 15- Herle 16- Lokma 17- Kuymak 18-Mıhlama 19- Kesme makarna 20- Kartol kavurması 21- Borani 22-Omaç 23- Pancar kavurması 24- Kelem kavurması 25- Pagla (fasulye) kavurması 26- Ekmek ıslaması 27- Fetir ıslaması 28- Anık

TATLILAR 1- Sarıklı burma 2- Helva 3- Sini (baklava) 4- Sütlaç

Kelkit’e özgü olarak yapılan lezzetli bu yemeklerin içinden sadece siron, katıklı çorba, evelik dolması ve kocu dolmanın tarifini yapalım:

SİRON

Siniler üzerinde açılan yufkalar sacın üzerinde pişirilerek fetir şeklini alır. Sigara biçiminde hazırlanan fetirler, kesilerek sıralı bir şekilde tepsinin (gıylı) içine yerleştirilir. Üzerine kaynar su dökülerek suyu süzülür. Daha sonra üzerine sarımsaklı yoğurt karışımı veya gurut katığı dökülür. Üzerine erimiş tereyağı gezdirilerek,servise hazır hale getirilir.

KATIKLI ÇORBA

Gendüme (dibek altında dövülmüş buğdayın kubuğu çıkmış hali) bir miktar şeker fasulyesi ilave edilerek pişinceye kadar haşlanır. Haşlanan gendüme biraz soğuduktan sonra yeter miktarda katık (ayran) ile karıştırılır. Üzerine tercihen dere otu,nane,reyhan serpilir. Soğuk olarak servis yapılır.

EVELİK DOLMASI

Yağ,yeşil soğan,ve salça içerisinde, pilav şeklini alıncaya kadar pişirilen ve dinlenmeye alınan ince bulgur, toplanan ve haşlanan evelik yapraklarına muntazam bir şekilde sarılır. Pişirilecek tencereye dizilir ve üzerine ters bir şekilde tabak kapatılır. Kapatılan tabak dolmaların dağılmasını önler. Kaynatılan dolmalar kelgürde (kevgir) sızılır. Hazırlanan soharıç ( sos,karışım) üzerine dökülerek servis yapılır ve afiyetle yenir.

KOCU DOLMASI (YER GÖK DOLMASI)

Güz mevsiminde kışa hazırlık olarak kesilen koyunların kaba etleri alındıktan sonra,kemikleri kurutulur. Kocu dolması yapılacağı zaman kurutulan bu kemiklerin 5-6 parçası titizce yıkanır. Sonra “manzilik” dediğimiz ince et bulguru sıcak suda köpürtülür. Yumuşayan bu bulgurlar avuç içinde yuvarlak hale getirilir. Tencereye soğan,yağ ve salça konarak “soharıç” hazırlanır. Yeterince su konur,kaynadıktan sonra haşlanmış kemikler ve yuvarlak dolmalar tencereye konur. Yarım saat pişirildikten sonra,kocu dolması servis yapmaya hazırdır. Kaşıklayabilirsiniz,afiyet olsun.

Hebeş :

Hebeş içelim,hebeş,oooohh Kokokola, pepsikola iç bak sonun ne ola Hasta göçü başlar,İzmir’e,İstanbul’a İlacı doğada ara, hebeşinen ağzını sula En kaliteli kuşburnu Yardibi’nde...

Çökelik:

Sana, tama, yiye yiye öldüm ana Emim, çökeliği kavuştur bana Lemise sürdürmesi,iyi olur indirmesi Nefis olur bazlaması,köp dibinde yazlaması En dehşetli çökelik Ağalık yaylası çökeliği...

Gurut:

İsgah’ta yapılır,piramit kurut Mantısını sırıt da derdini unut Kersende iki kurut ez, aşını gayet ince kes Kepçeyi sağlam tut, suyu bentten kes Ağzını silme de kıskansın herkes... .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 117 km, Kelkit ilçesine 41 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, daha çok karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 910
2000 782
1997 2052

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2010 - necmeddin coşar
2009 - necmeddin coşar
2004 - Hüseyin Coşar
1999 - Nihat Aras
1994 - Efrasim Mutlu
1989 - Yusuf Cosar
1988 - Aziz ARAS
1984 - Dursun Korkmaz


Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi 2007 yılında tamamlanmıştır. {[2008]henüz bu yıllarda daha yeni cep telefon çekmeye başlamıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat görevli bulunmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yolu asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]