Sada, Azdavay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sada
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Azdavay
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 183
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37740
İnternet sitesi: [2]

Sada, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Beddam

Baharın müjdecisi olan 21 Mart günü yüksek bir tepeye çıkılarak büyük bir ateş yakılır ve ateşin etrafında toplanılarak eğlenilir.Daha önce pişirilmiş olan yumurtalar tokuşturularak yarışmalar düzenlenir.Yumurtası kırılan ,yumurtayı kıran kişiye kırık yumurtasını verir.Bu alışkanlıklar ilçemizde tamamen kalkmıştır.

Hıdırellez

Mayıs günü türbelerde ateşler yakılır , yemekler pişer, adakları olanların getirdiği hayvanlar kesilir ve çevredekilere dağıtılır.Topluca namaz kılınır ve dualar okunur.

Bayramlar ve Ziyrat

Ramazan ve Kurban Bayramından 1 gün önce Zıyrat dediğimiz mezarlık ziyaretleri yapılır.Topluca namaz kılınarak geçmişlerin anısına dualar okunur.Bayram günü ise namazdan sonra yaşlılar öne geçmek suretiyle sıra olunur ve bayramlaşma yapılır.Bayramlaşmadan sonra topluca yaşlılar ve hastalar ziyaret edilir. Çocuklar ise bir araya toplanarak evleri dolaşır,bayramlaşarak şeker ve harçlık toplarlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 60 km, Azdavay ilçesine 21 km uzaklıktadır. Azdavay İlçesi'nin genelinde olduğu gibi arazi çok büyük oranda ormanlarla kaplıdır. Köyden Valay çayı geçmektedir. Köyün merkezi olarak kabul edilebilecek Camiyanı Mahallesi'nin rakımı 840 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 124
2007
2000 183
1997 169

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve orman işçiliğine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün Arapoğlu, Hanifeoğlu, Ömerbeyoğlu, Camiyanı ve Karaçam Mahallelerin içme suyu şebekesi vardır.Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]