Maden, Azdavay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maden
Maden konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Azdavay
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 59
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37740

Maden, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün önceki adı Kızıllı Köyüdür. Köyede kömür madeni bulunması nedeniyle 80 li yıllarda ihtiyar heyetinin başvurusu üzerine Maden Köyü adını almıştır. Çömlektepe Köyü ile birlikte bölgeye genel oalarak Söğütözü de denmektedir. Eski haritalarda maden kömürü bulunan yerler gösterilirken "Söğütözü" olarak belirtilmekteydi. İlkokulu 1956-1957 öğrenim yılında açılmıştır. Şu anda yeterli öğrenci olmadığından kapalıdır. Maden 1938 yılında Almanlar tarafından işletmeye açılmış, bir süre sonra kapatılmıştır. Köyden yoğun göç nedeniyle nüfus sürekli azalmıştır. Yazları zaman zaman kömür ocakları tekrar açılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün en önemli gelenegi;bayramlarda köy meydanına toplanan halkın evinden getirdikleri yiyeceklerin bir arada toplanıp.düadan sonra bu yiyeçeklerin tekrar orada bulanan küçük,büyük herkese dagıtılması.Toplu olarak büyükten küçüge bayramlaşmaları.Böylece küsler barışmış kuçaklaşmış olurlardı. Yemek olarak; tirit, kuyu kebebı,gözleme,bükme,ayran çorbası,köle hamura(malak).

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 83 km, Azdavay ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 99
1997 88

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İstanbuldaki Maden Köylüler ile Çömlektepe Köylüler birleşerek 31 Ocak 2007 tarihinde Kastamonu İli Azdavay İlçesi Çömlektepe ve Maden Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği'ni kurmuşlardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]