İçeriğe atla

Sacide Talfah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ساجدة خير الله طلفاح
Doğum1944 (79-80 yaşında)
Tikrit, Irak
MilliyetIraklı
Vatandaşlık Irak
MeslekÖğretmen
EvlilikSaddam Hüseyin
Çocuk(lar)Uday Hüseyin
Kusay Hüseyin
Raghad Hüseyin
Rana Saddam Hüseyin
Hala Hüseyin
Ebeveyn(ler)Hayrallah Talfah (babası)

Sacide Hayrallah Talfah[1] (Arapça: ساجدة خير الله طلفاح, d. 1944)[2] Devrik Irak Cumhuriyetinin cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in karısı ve kuzeni[3] ve iki oğlu (Uday ve Kusay) ve üç kızı (Ragad, Rana ve Hala)[4] annesidir. Kocasının dayısı Hayrallah Talfah'ın en büyük kızıdır.

Saddam Hüseyin'in karısı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sacide ve kuzeni Saddam'ın birlikte beş çocuğu oldu. Evlilikleri çocukken görücü usulüyle yapılmıştı. Saddam kendisinden 2 yaş büyüktü. Saddam yaklaşık 21 yaşındayken tanıştılar.[2]

1964'te ilk oğulları Uday, 1966'da Kusay doğdu. 1968'de ilk kızları Ragad, 1969'da Rana ve son olarak 1972'de en küçük kızları Hala doğdu.

1986'da Saddam, Sacide ile evliyken başka bir kadın olan Samira Şahbandar ile evlendi. Sacide bu duruma öfkeliydi ve Saddam ile Sacide'nin oğlu Uday Hüseyin de babasının yeni karısına kızmıştı. Uday, babasının mirasının yeni karısı tarafından tehlikeye atıldığına inanıyordu. O yüzden bunu annesine hakaret olarak algıladı. Ekim 1988'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in eşi Suzan Mübarek onuruna verilen bir partide Uday, Kamel Hana Gegeo'yu dövdü ve bıçaklayarak öldürdü. Uday, Saddam ve Samira'yı tanıştıranın Kamel olduğuna ve görüşmelerini kendisinin ayarladığına inanıyordu. Bazıları Gegeo cinayetinin Sacide'nin isteği olduğunu söylemektedir. Kocası başka bir kadınla evlenmesine rağmen Sacide ve Saddam hiç boşanmadı.

Sacide, kocasıyla birlikte neredeyse hiç toplum içine çıkmadı, bu nedenle varlığı uzun yıllar Irak halkı için belirsizdi. Ancak Saddam'ın başka bir kadınla evlendiği ve aile hayatının artık gergin olduğu söylentileri ortaya çıkınca, Irak medyasında Saddam ve Sacide'nin yanı sıra çocuklarıyla ilgili daha fazla fotoğraf ve video yer aldı. Bu fotoğraflar ve videolar, Saddam'ın aile hayatının gergin olmadığını göstermeyi amaçlıyordu.

1989'da, Sacide'nin Irak Ordusunda general olan kardeşi Adnan, bir kum fırtınası sırasında çölde sözde bir helikopter kazasında öldü. Pek çok kişi, Adnan'ın artan popülaritesi nedeniyle Saddam'ın korumalarından birine helikoptere bomba yerleştirme emri verdiğine inanmaktadır. Sacide öfkeliydi ve kardeşinin ölümünün bir kaza olmadığına inanarak Saddam'ı suçladı.

Sacide, ailesinin birçok üyesiyle birlikte 1990'da Körfez Savaşı nedeniyle Irak'tan kaçtı[5] ve bombalamalar başlamadan önce Irak'tan ayrıldı. Hüseyin ailesinin nerede olduğuna dair birçok farklı rapor vardı, ancak olası bir yer İsviçre'ydi. Savaş bittikten sonra Hüseyin ailesi Irak'a döndü.

İstila sonrası ve ortadan kaybolması

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sacide'nin 20 Mart 2003'te Bağdat'ın bombalanması başlamadan saatler önce Katar'a kaçtığı sanılıyor. En küçük kızı Hala'nın onunla gittiğine inanılırken, Raghad ve Rana Hüseyin komşu Ürdün'e kaçtılar.

Temmuz 2004'te, kocasını savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve diğer suçlardan yargılanması sırasında savunmak 20 kadar avukattan oluşan çok dilli ve çok uluslu bir savunma ekibi tuttu. Ancak 8 Ağustos 2005'te Saddam'ın ailesi, Ürdün merkezli hukuk ekibini dağıttıklarını ve Irak merkezli tek üye olan Halil el-Duleimi'yi tek hukuk müşaviri olarak atadıklarını açıkladı.

2 Temmuz 2006'da Irak ulusal güvenlik danışmanı Muwaffaq al-Rubaie, Sacide ve kızı Raghad'ın Saddam'ın hükümdarlığı döneminde Sünni Müslüman isyancıları finanse ettiği gerekçesiyle Irak hükûmetinin en çok arananlar listesinde 16. ve 17. sırada yer aldığını duyurdu.

Ayrıca Sacide ve kızı Raghad'ın ülkeden kaçarken yanlarına aldıkları parayla Irak'taki isyanı finanse ettiğine inanılıyor.

Saddam'ın savunma ekibine liderlik eden avukat, "Raghad ve Sacide aleyhindeki suçlamaların temelsiz olduğunu" ve Sacide'nin "Katar'daki evinde tek başına yaşadığını ve avukatlar dahil kimseyle hiçbir teması olmadığını" belirtti. Ayrıca Sacide'nin "tıbbi tedavi gördüğünü" söyledi.

2015 yılında Sacide'nın ailesi, onun öldüğüne dair söylentileri yalanladı.

Popüler kültürde

[değiştir | kaynağı değiştir]

2008'de BBC uyarlaması House of Saddam'da Shohreh Aghdashloo tarafından canlandırıldı ve karakterinin önemli bir rol oynadı.

Daha fazla okuma

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Mayada: Irak'ın Kızı, Jean Sasson tarafından yazılan ve Sacide'nin Mayada Al-Askari'nin on yedi mahkûm arkadaşından birinin suçlayıcısı ve işkencecisi olarak yer aldığı kurgusal olmayan bir kitap.
  1. ^ Iraq sculpture destroyed by fire 21 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. BBC. 4 April 2008
  2. ^ a b Martha Sherrill (25 Ocak 1991). "BRIDE OF SADDAM". The Washington Post. Washington, D.C. ISSN 0190-8286. OCLC 1330888409. 
  3. ^ Dimuro, Gina (14 Haziran 2018). "The Mysterious Fate Of Saddam Hussein's First Wife And Cousin". All That's Interesting (İngilizce). 17 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
  4. ^ No UK asylum for Saddam's family 1 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. BBC. 5 June 2003
  5. ^ "Saddam's party: What's left today". www.aljazeera.com (İngilizce). 5 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2021. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]