Sabuncubeli Geçidi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ağustos 2007 orman yangını esnasında Sabuncubeli Geçidi
Yangının İzmir Alsancak limanından görünüşü

Sabuncubeli Geçidi, Manisa ve İzmir'i Spil Dağı ve Yamanlar Dağı arasından birbirine bağlayarak İzmir'in Bornova metropol ilçesine ulaşan karayolunun da geçtiği, en yüksek noktası 685 m. rakıma varan geçit.

Sabuncubeli Geçidi'nin bahsi Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin 9. cildinde geçmektedir. Evliya Çelebi kitabında Sabuncubeli Geçidi'ni "korkunç" sıfatı ile nitelendirmektedir.

Öncesinde 1551 yılında bölgede "şiddetli bir kış yaşandığı (şiddet-i şitâ) ve Manisa ovası ve Karabeli ve Sabuncubeli'nde nice kimselerin soğuktan bunup helâk oldukları" tarih kayıtlarında geçmektedir".

1960'lı yıllarda binlerce hektarı kapsayan önemli bir ağaçlandırma hamlesi dağ ve çevresinde yürütülmüş [1], ağaçlandırılmış bu alanın bir kısmında 2007 yılında ciddi bir orman yangını meydana gelmiştir.

Geçit günümüzde İzmir'in kuzeydoğu yönünde şehirsel gelişiminin doğal uç sınırını oluşturmaktadır. İzmir-Manisa yolu üzerindeki rampaları ortadan kaldırarak trafiğin daha güvenli akışını sağlamak için en yüksekte iki noktası arasında bir tünel inşaatına 2010 yılında başlatılacağı yetkililer tarafından açıklanmıştır.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ George Maxim Anossov Hanfmann - Jane C. Waldba (1975). A survey of Sardis and the major monuments outside the city walls, sf. 171, 978-0674857513. Harvard University Press.