SRTM

Vikipedi, özgür ansiklopedi

SRTM (İngilizce: Shuttle Radar Topography Mission), yeryüzünün topoğrafik haritasının çıkarılması amacıyla NASA tarafından yürütülen uluslararası bir projedir. Şubat 2000'de 10 günlük yörünge uçuşu gerçekleştiren uzay mekiği Endeavour, 60° kuzey ve güney enlemleri arasındaki kara parçalarının yapay açıklıklı radar (SAR) görüntülerini toplamıştır. İki algılıyıcı ile tek geçişli InSAR tekniğinin kullanıldığı bu yöntemle, yeryüzünün toplam kara parçalarının %80'inin sayısal yükseklik modeli üretilmiştir. Global olarak elde edilen 3"*3" çözünürlüklü model (SRTM3), internet üzerinden ücretsiz olarak yayımlanmaktadır.[1]

Radar sinyallerinin alınması sırasında meydana gelen saçılma, yansıma ve gölgelenme gibi olaylar, SYM'lerde kısmi veri boşluklarının oluşmasına neden olmuştur. Doğal arazi detayının silinmesine yol açan bu boşluklar SYM'nin kullanımını kısıtlar. Türkiye'deki SRTM verilerinde belirlenen böylesi boşlukların büyük çoğunluğu Harita Genel Komutanlığı'nca üretilen 1:25.000 ölçekli standart topoğrafik haritalardan doldurulmuştur. 350 paftadan yükseklik eğrilerinin sayısallaştırılması yoluyla elde edilen sayısal yükseklik modelleri, boşukların belirgin bir şekilde yığıldığı yerlerde kullanılmıştır. Geriye kalan dağınık karakterli boşluklar enterpolasyon yardımıyla doldurulmuştur. Yüzey enterpolasyonu tüm Türkiye'de gezdirilen 90"*90" genişliğindeki bir pencere üzerinde uygulanmıştır. Gerek 1:25.000 ölçekli haritalardan sayısallaştırılan, gerekse enterpolasyon yüzeyi yardımıyla hesaplanan yükseklikler ilgili [hgt] dosyalarındaki yerlerine yazılmış ve bu yolla Türkiye için eksiksiz bir model oluşturulmuştur.

Türkiye Sayısal Yükseklik Modeli[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Sayısal Yükseklik Modeli (TSYM), Türkiye için 3"*3" çözünürlüklü eksiksiz bir sayısal yükseklik modelinin oluşturulması amaçlanmış projesidir. Bu model, 1:25.000 ölçekli topoğrafik haritalardan sayısallaştırılan ve enterpolasyon tekniği ile üretilen yüksekliklerle desteklenmiş NASA'nın SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) verilerine dayanmaktadır.[2] 2011 yılı Kasım ayında proje kullanılarak Antalya ilinde bir çalışma yapılmıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SRTM-derived 1 Second Digital Elevation Models Version 1.0". ga.gov.au. 12 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. .(İngilizce)
  2. ^ Öztuğ Bildirici (1 Ocak 2009). "Proje internet sitesi". selcuk.edu.tr. 18 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. .(Türkçe)
  3. ^ Mustafa Kaynarca (4 Kasım 2011). "Antalya Altyapı Bilgi Sistemi Uygulamaları". hkmo.org.tr. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. .(Türkçe)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]