Süper Baba (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Süper Baba
Big Daddy
Filmin Posteri
YönetmenDennis Dugan
YapımcıSid Ganis
Jack Giarraputo
SenaristSteve Franks
Tim Herlihy
Adam Sandler
OyuncularAdam Sandler
Joey Lauren Adams
Jon Stewart
Rob Schneider
Allen Covert
Josh Mostel
Cole Sprouse
Dylan Sprouse
Leslie Mann
MüzikTeddy Castelucci
Görüntü yönetmeniTheo Van De Sande
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
TürüDuygusal komedi
RenkRenkli
Yapım yılı1999, ABD
Çıkış tarih(ler)i25 Haziran 1999
Süre89 dakika
Dilİngilizce

Big Daddy (Süper Baba), 1999 yapımlı, başrollerinde Adam Sandler ve Joey Lauren Adams'ın oynadığı ve ayrıca filmde Julian rolünde Cole Sprouse ve Dylan Sprouse'ın rol aldığı; müziklerini Teddy Castelluci'nin hazırladığı yardımcı rollerde Jon Stewart, Rob Schneider, Allen Covert, Josh Mostel ve Leslie Mann'in gözüktüğü; senaryosunu Steve Franks, Tim Herlihy ve Adam Sandler'in hazırladığı ve yönetmenliği Dennis Dugan'ın üstlendiği bir duygusallık içeren komedi filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonny Koufax (Adam Sandler) sıradan bir hayatı olan, biraz çocuk gibi yaşayan birisidir. Bir iş bulmamıştır, daha doğrusu aramamıştır. Sonny hep aynı yerden yemek sipariş eder, siparişleri getiren İtalyan Nazo (Rob Schneider)'sa en iyi arkadaşıdır. Sonny bir gün artık sevgilisinin onu sevmemeye başladığı düşünmektedir. Bunu önlemek için fırsat ayağına gelir,daha yeni kız arkadaşına evlenme teklif etmiş ve geçen gün doğum günü partisini berbat etmiş avukat arkadaşı Kevin (Jon Stewart)'in çocuğunu sabah kapıda bulur. Julian isimli bu çocuktan Kevin'ın haberi yoktur, Sonny hemen Kevin'ı arar, ve Barselonalı bu kadının çocuğunun Kevin'dan olduğunu yazdığı notu onun için okur. Kevin hemen yurt dışına gitmek zorunda olduğundan hatta o an havalanında olduğundan hemen uçağına biner, Sonny'e çocuğun babasının kendisi olmadığını söyler. Sonny sevgilisinin onu daha bir geleceğe karşı planlı vesaire hissetmesini sağlamak için çocuğu evlatlık alır, kendisini Kevin diye tanıtan Sonny, artık çocukla sevgilisinin evine gider. Fakat kötü haberle karşılaşır sevgilisi artık başka bir erkeğe aşık olmuştur ve aynı adam Sonny'den daha disiplinlidir. Julian'la yaşamak pek kolay değildir, çünkü Julian yatağını ıslatır, sütü döker, Sonny artık iki kişilik yemek hazırlamalı ve hatta hokey maçı yerine Kanguru Dansı izlemek zorundadır, buna fazla dayanamayan Sonny çocuğu geri vermeye karar verir. Fakat bunun zor olduğunu söylerler. Sonny bunun için babasını arar ve babasından da kötü tepkiyle karşılaşır. Sonny artık Julian'la baş başadır. Sonny neredeyse Juliana babalık yapar, ona beyzbol vesaire öğretir. Bir gün Sonny parkta bir kadınla tanışır (Joey Lauren Adams), bu kadınla biraz yakınlaşır. Bu sırada Julian artık okula gidiyordur. Fakat okulda Sonny'nin başına başka bir dert olacaktır ama olaylar bununla yetmeyecek, iş en sonda mahkemeye varacaktır.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinsellikle bağlantılı sahne, konuşma ve küfürlerden dolayı 13 yaş ve üzerinin izlemesi uygundur.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rob Schneiderin canlandırdığı Nazo karakteri Adam Sandler'in Mr. Deeds isimli filminde de kısa olarak görülmektedir.
  • Edmund Lyckerin canlandırdığı Bay Herlihy Tim Herlihy'nin soyadıyla aynı.
  • Julian Playstationda Sweet Tooth bölümünü Twisted Metal III de oynuyordu.
  • The Kid filminin yeniden çekilmişidir.

Başarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film en iyi komedi filmi dalında ödül aldı, Adam Sandler ise en iyi komedyen oyuncusu ve en kötü oyuncu dalının her ikisinde de aday gösterilmesi gibi garip bir olay yaşadı. Ayrıca Golden Rassperby ödülünde 4 adaylık gösterdi.

Box Office[değiştir | kaynağı değiştir]

$163.4 milyon dolar doları ABD'de ve dünya çapındaysa $234.8 toplam milyon dolar gibi mükemmel bir başarı sağladı.

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]