Sünnetçiler, Akhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sünnetçiler
—  Köy  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Akhisar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 510
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0236
İl plaka kodu
Posta kodu 45227
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sünnetçiler, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sünnetçiler köyü aslen 3 km yakınında bulunan Yatağan köyünden gelmekdedir. Zamanında Sünnetçiler köyünde 1 ev vardır. Şimdiki köy kahvesi meydanında bulunan ev de oturan (kişinin adı bilinmiyor) mesleği sünnetçilik olan insandan alınmıştır. ve Yatağan köyünden gelen insanlarla 1 ev olan yer köye dönüşmüştür. Yatağan köyünden gelinmesinin sebebi sünnetçiler köyünün bulunduğu arazinin bereketli topraklara sahip olmasıdır .

Evliliklerde kına gecelerinde sünnet düğünlerinde gelenek göreneklerine sahip çıkan ve hala uygulamaya çalışan bir köy'dür. Teknolojiyle arası iyidir. internet yol su elektrik kanalizasyon bağlantıları vardır. sağlık ocağı açılmak üzere olup. ilkokulu mevcuttur. 2008 senesinde asfalt ve taşlı (kareli yol) yapımına başlanmış ve 2008 senesi sonuna kadar bitirilecektir. yemekleride ağız tadında olup özellikle düğün yemeklerinde köyümüzün hanımları olağan üstü hünerlidir. buğdaydan yapılan (buğdayın ezilmesiyle yapılan bir tür geleneksel yemek)keşkek düğünlerde liderliğini hiçbir yemeğe kaptırmamıştır.Ahmet Er de sünnetçiler köyünde yaşamaktadır. Ayrıca zeytin konusunda tarımsal ve sofralık işleme olarak civarda örnek ve söz sahibidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 64 km, Akhisar ilçesine 13 km uzaklıktadır...

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 609
2000 510
1997 525

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 lı yıllara kadar liderliğini koruyan tütün şimdilerde yerini zeytine bırakmıştır.... tütün ekimi 0/100 oranındadır. En iyi domat tipi zeytin bu yörede yetişir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [sağlık ocağı vardır)[Sağlık ocağı kadro eksikliğinden halen hizmete geçememiştir). Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon (internet) bağlantısı vardır.... sünnetçiler köyü yatağan köyünden kopmadır zamanında yatağan mahmut sultanın [alimcan yatağan Mahmut sultan kitabı] köyünde oturanlar ekili arazileri sünnetçiler civarında olduğu için ovadan dağa kış zamanları çıkmak zor olduğu icin sünnetçi dede diye bilinen kişinin evinin olduğu yerlere yerleşmeye başlayıp bir köy haline gelmiştir 1340 sene önce yatağan ozamanki adıyla karapavli köyünden kopmadır bir alevi köyüdür yatağan ve sünnetçiler köyünün tümü birbiriyle akrabadır sünnetçiler adını orada oturan sünnetçilik yapan kişiden almıştır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]